StoryEditor

Gryka też może być chwastem

Gryka to gatunek wykorzystywany w mieszankach poplonowych. Zdarza się więc czasem, że niedokładnie przyorana czy kiełkująca z opóźnieniem z użytych nasion może zachwaszczać kolejną roślinę w płodozmianie. Jak sobie z nią poradzić?
22.10.2018., 11:10h
Gryka zyskała nieco na popularności od momentu, kiedy obowiązywać zaczęło tzw. zazielenienie, w ramach którego rolnicy zobowiązani są do wysiewania międzyplonów. W ich skład może wchodzić m.in. gryka. Przypadki z praktyki pokazują, że gatunek ten wysiany w międzyplonie ścierniskowym może pojawić się jako chwast w kolejnej uprawie, np. pszenicy ozimej. W opisywanym przypadku mamy sytuację, że gryka w pszenicy wzeszła późno z nasion wysianych w międzyplonie i ma obecnie 2 liście właściwe. Zdarzyć się także może, że gryka zasiana w międzyplonie szybko zakwita i nawet niedojrzałe nasiona mogą być źródłem zachwaszczenia.

Twardy zawodnik

Gryka to chwast jary, jednak dość odporny na niesprzyjające warunki. Pozostawiona zatem bez zwalczania w zbożu niestety zimą może nie wymarznąć. Jeśli zima będzie ciepła może w ogóle nie przestać wegetować i wiosną szybko wystartować. Wtedy jest bardzo trudna do zwalczenia. Dlatego też nie zaleca się wysiewu międzyplonu ozimego z gryką na stanowisku, na którym ma rosnąć np. buraki cukrowy. W przypadku, kiedy gryka zachwaszcza zboże koniecznie trzeba ją zwalczyć jesienią. Wystarczy, by zboże było w fazie jedn...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:59