StoryEditor

Gryka to dość uciążliwy chwast

Popularna w mieszankach międzyplonowych gryka może stać się dość trudnym do zwalczenia chwastem. Ale są sposoby, żeby sobie z nią poradzić.
15.10.2019., 14:10h
Gryka wysiana w międzyplonie nie powinna dojrzeć i wydać nasion. Nawet jeśli nie są one dojrzałe to mogą być źródłem zachwaszczenia po dostaniu się do gleby. To chwast jary, jednak dość odporny na niesprzyjające warunki. Pozostawiona zatem bez zwalczania w zbożu niestety zimą może nie wymarznąć. Jeśli zima będzie ciepła może w ogóle nie przestać wegetować i wiosną szybko wystartować. Wtedy jest bardzo trudna do zwalczenia. Dlatego też nie zaleca się wysiewu międzyplonu ozimego z gryką na stanowisku, na którym ma rosnąć np. buraki cukrowy. W przypadku, kiedy gryka zachwaszcza zboże koniecznie trzeba ją zwalczyć jesienią. Wystarczy, by zboże było w fazie jednego liścia i mamy wtedy do dyspozycji całkiem sporo herbicydów.

Nie powinno być problemu ze zwalczeniem takiej gryki, jak w naszym przykładzie, bo po pierwsze nie jest ona jeszcze wyrośnięta, a po drugie należy do rodziny rdestowatych – tej samej, do której należy kilka gatunków popularnych chwastów, jak rdesty i szczawie. Nawet, jeśli danego gatunku czy samej gryki nie znajdzie się w etykiecie to i tak herbicyd powinien wykazać chociaż częściową skuteczność. Substancje, które są polecane do zwalczania np. rdestów to m.in.: chlorosulfuron, tifensulfuron metylowy, prosulfokarb, diflufenikan. Nawet jeśli substancja nie okaże się wystarczająco skuteczna to zawsze lepsza jest ewentualna poprawka wiosenna na osłabione chwasty niż pierwszy zabieg na rośliny, które szybko po wznowieniu wegetacji będą rosnąć i nabierać naturalnej odporności na herbicydy.

Zwalczać jesienią

Nie należy czekać z odchwaszczaniem do wiosny. Jeśli pszenica nierówno wschodzi to trzeba poczekać, aż wszystkie rośliny będą miały fazę przynajmniej jednego liścia i wtedy wykonać zabieg herbicydem. W tym konkretnym przypadku najlepszy będzie wybór przynajmniej dwu lub trzyskładnikowego. Zabieg warto wykonać jak najszybciej. Niektóre z herbicydów jesiennych mają być skuteczne także przy nieco niższych temperaturach (sprawdź tutaj minimalne temperatury działania dla poszczególnych substancji).

Etykiety herbicydów znajdziesz w naszej bazie danych.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 08:47