StoryEditor

Jak gęsto siać pszenicę ozimą przy ryzyku suszy?

Czy wiecie kim był Norman Borlaug? Nazwisko niestety bardzo mało znane szerokiej publiczności, a szczególnie rolnikom. A nie powinno! Jest on chyba jedynym agronomem spośród laureatów nagrody Nobla. Jego prace wywołały tzw. zieloną rewolucję (która u nas w czasach socjalistycznych była krytykowana za swego rodzaju konserwację systemu własności ziemi). Niezależnie jednak od historyczno-politycznego tła zielonej rewolucji, dzięki niej udało się uchronić od śmierci głodowej około miliarda ludzi na świecie. Co jednak wspólnego ma Norman Borlaug z gęstością siewu pszenicy?
25.09.2019., 13:09h
Prace Borlauga dotyczyły hodowli odmian roślin uprawnych odpornych na choroby, ale także pokroju pszenicy. W ich efekcie wyhodowano tzw. półkarłowe odmiany, które umożliwiły wyższe plony w krajach o klimacie ciepłym. Choć nie były to odmiany przystosowane do naszych warunków, to i u nas teraz dominuje taki pokrój źdźbła.

Nasi dziadkowie (a tych z szóstką i mniejszą liczbą na początku PESEL-u ojcowie) pamiętają, że cała uprawiana pszenica dorastała do klatki piersiowej dorosłego człowieka a nawet więcej. Dzisiejsze odmiany osiągają wysokość najwyżej pasa, ale nie Nordyka lecz prędzej Słowianina o przeciętnym wzroście 166 cm! Taki pokrój umożliwia utrzymanie ciężkiego, wypełnionego grubym ziarnem kłosa w pozycji pionowej. Ale wyżywienie rośliny z tak ciężkim kłosem przez system korzeniowy jest możliwe tylko przy odpowiedniej obsadzie, a ta zależy od gęstości siewu!

Pszenica ozima to nadzwyczajny gatunek. Jako jedyna z naszego klimatu roślina zbożowa krzewi się zarówno jesienią, jak i na wiosnę. Krzewienie natomiast to nie tylko tworzenie dodatkowych źdźbeł, ale o czym często zapominamy rozwój systemu korzeniowego. Już w szkole p...
Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:54