Kwitnienie, czyli główna faza BBCH 6 u zbóż ma miejsce albo równolegle z kłoszeniem, czyli fazą główną BBCH 5, jak jest to u jęczmienia i owsa, albo jest to osobna faza. U pszenicy ma ono miejsce po wykłoszeniu, w zależności od pogody od 7 do 14 dni po wysunięciu całych kłosów z pochwy liścia flagowego. Jeżeli jest słonecznie, ciepło i sucho (ale jest dostarczana ilość wilgoci w glebie, to szybciej, gdy. jest chłodno i deszczowo, to później).
Kwitnienie na roślinie nie przebiega równolegle. Najpierw kwitną kwiaty na kłosach na pędzie głównym, następnie na rozgałęzieniach 1-stopnia a później na kolejnych stopniach rozkrzewień. Rozrzut czasowy początku kwitnienia poszczególnych kosów bywa dość duży i zelży od kondycji rośliny. Gdy jest wyrównana, i pędy mają podobną wielkość to początek kwitnienia skrajnych kłosów ma rozrzut 3-4 dni. Gdy roślina nie jest wyrównana i ma np. dodatkowe młode pędy kłosonośne, które pojawiają się w wyniku opadów po suchej wiośnie, albo gdy na skutek niewłaściwego podawania regulatorów wzrostu i azotu to czas pomiędzy kwitnieniem pędu głównego a pędów bocznych może mieć długość nawet kilku tygodni. ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jak kwitnie pszenica i kiedy opryskiwać na fuzariozy?
Przeciętny "mieszczuch" nie zdaje sobie sprawy, że zboże ma kwiaty i kwitnie. Tymczasem bez kwitnienia nie ma mowy o nasionach zbóż, a konkretnie ich owocach – ziarniakach. Jak zatem kwitnie pszenica i jakie to ma skutki dla agrotechniki?