Do uprawy owsa przeznacza są najczęściej stanowiska, na których nie udaje się uprawa bardziej wymagających gatunków zbóż. Pomimo podwyższonej tolerancji do słabszych stanowisk, warto zwrócić uwagę na kulturę gleby. Wybierając lżejsze gleby należy także uwzględnić wysokie wymagania wodne owsa i ograniczyć ilość uprawek przesuszających glebę.
Przy wysiewie na glebach lekkich należy kontrolować ich odczyn. Pomimo wyższej tolerancji na kwaśne pH, kluczowa jest wówczas mobilność oraz dostępność składników pokarmowych. Owies toleruje również wiosenne przymrozki, dlatego możliwy jest jego wczesny siew w mniej ogrzaną glebę. Należy jednak uwzględnić obniżoną dostępność i pobranie pierwiastków w niskich temperaturach.
Ile siejemy owsa na hektar?
Jednym z ważniejszych parametrów jest gęstość zasiewów. Pamiętajmy, że zbyt duża może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych, słabszego wzrostu korzeni lub wylegania roślin. Wszystko to w rezultacie doprowadzi do zmniejszenia plonu.
Kiedy siejemy owies?
Owies jest rośliną, która wymaga bardzo wczesnego siewu, tak aby móc wykorzystać w pełni zmagazynowaną wilgoć. W przypadku owsa niskie temperatury pozytywnie wpływają na ukorzenianie się rośliny, co spowodowane jest bardzo niską temperaturą kiełkowania, która wynosi około 2°C.
Całość artykułu przeczytasz tutaj: Owies w badaniach porejestrowych – PDO
Janusz Biernacki, Bernat Patrycja
na podst. arch.top.agrar/dlaroślin
fot: Envato.Elements