Przede wszystkim powinien on być składowany w suchych warunkach. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 60%, a wilgotność samego materiału 15%. Ponadto opakowania warto umieścić na palecie, by nie miały one kontaktu z podłożem. Jeżeli są to papierowe worki, które np. na czas transportu owinięto folią to warto ją zdjąć dla lepszego przepływu powietrza. Folia może spowodować, że ziarno w wyniku wzrastającej wilgotności zacznie pleśnieć.
Temperatura w pomieszczeniu jest nie mniej ważna. Najlepiej, by utrzymywała się na poziomie około 10°C. Najgroźniejsze dla wigoru ziaren są ujemne temperatury. Materiał siewny powinien być zatem składowany z dala od np. bram, zwłaszcza nieszczelnych, które nie zapewniają tak dobrej izolacji przed zimnem, jak ściany.
W pomieszczeniach, w których będziemy przechowywać zaprawiony materiał siewny warto kontrolować obecność gryzoni i w razie konieczności zwalczać je. Chętnie uszkadzają one opakowania oraz zanieczyszczają ziarno odchodami, co może powodować ich gnicie. Spełnienie wszystkich powyższych warunków zapewni przydatność materiału do siewu w następnym roku. Pamiętać jednak należy, że taki materiał na pewno będzie miał niższą zdolność kiełkowania, a to trzeba wziąć pod uwagę planując zasiewy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
jd, fot. Daleszyński
StoryEditor
Jak przechowywać materiał siewny?
Różne szacunki mówią o tym, ile powierzchni zaplanowanej pod zboża ozime nie udało się obsiać. Średnio podaje się 20–30%. Jak zatem przechować niewykorzystany materiał siewny?