StoryEditor

Jak sobie poradzić z podeszwą płużną? Pogotowie polowe TAP ekstra „G jak gleba”

Podeszwa płużna to problem, który coraz częściej spotykamy na naszych polach. Skąd się bierze? Czy tylko pług jest winowajcą? Jak ją w prosty sposób na polu zdiagnozować i zlikwidować?
23.06.2023., 16:06h

Podeszwa płużna i generalnie nadmierne zagęszczenie gleby ma poważne konsekwencje dla naszych upraw. Przede wszystkim powoduje pogorszenie stosunków powietrzno-wodnych w glebie, ograniczenie filtracji wody w głąb profilu glebowego, ale także ograniczenie pobierania składników pokarmowych oraz problemy ze wzrostem i przenikaniem korzeni. Jak je zidentyfikować na polu?

W tym odcinku  Pogotowie polowe TAP ekstra „G jak gleba” pokaże Wam wraz z prof. UP w Poznaniu Bartłomiejem Gliną jak wykonać proste testy polowe, aby się przekonać czy w naszej glebie są zagęszczenia.

Z kolei prof. UP w Poznaniu Tomasz Piechota podpowie, jak zlikwidować podeszwę płużną. Czy zawsze potrzebny jest do tego głębosz, a może wykorzystać inne narzędzie, jak np. pług dłutowy. Na jaką głębokość pracować? Z wałem czy bez? Co potem robić, aby ustabilizować glebę i nie dopuścić znowu do jej powstania.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. listopad 2024 17:16