– W Anglii powierzchnia gruntów ornych wynosi ok. 3,1 mln ha, z czego zboża ozime stanowią ok. 70%. Najwięcej uprawia się pszenicy ozimej – ok. 1,7 mln, jęczmienia ozimego – ok. 0,4 mln ha, a jęczmienia jarego ok. 0,75 mln ha. Herbicydy jesienne w zbożach stanowią ok. 60% wszystkich zużywanych w Anglii. Niestety, ogromnym problemem jest narastająca odporność chwastów jednoliściennych, głównie wyczyńca polnego na substancje czynne herbicydów, należących do grupy inhibitorów karboksylazy acetyl koenzymu A (ACCazy), syntazy acetylomleczanowej (ALS) oraz pochodne mocznika – podkreślał Stuart Kevis, kierownik ds. rozwoju BASF w UK.
Wyczyniec polny jest ogromnym problemem w uprawie zbóż ozimych w Wielkiej Brytanii
Średnie koszty zwalczania wyczyńca na Wyspach szacuję na ok. 150 funtów/ha (zabiegi chemiczne i mechaniczne). Jak do tej pory bazowaliśmy głównie na herbicydach zawierających flufenacet. Dlatego bardzo cieszymy się, że mamy nowe rozwiązanie herbicydowe w walce głównie z wyczyńcem, ale także m.in. z życicą, stokłosą, czy miotłą, tj. herbicyd Luximo.
Stuart Kevis z BASF w UK (na zdjęciu po lewej) podkreśla, że walka z wyczyńcem pochłania ok. 150 funtów/ha
Nowy herbicyd
Substancją czynną jest cynmetylina, zaliczana wg HRAC do grupy 30, czyli inhibitorów enzymu tioesteraza kwasów tłuszczowych, które są niezbędne w rozwoju i funkcjonowaniu błon komórek roślinnych. To nowy sposób działania, który odróżnia go od grupy 15 (wg HRAC), inhibitorów biosyntezy długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, w której skład wchodzi wiele znanych i popularnych substancji czynnych, jak choćby dimetenamid, etofumesat, flufenacet, metazachlor, prosulfokarb. Cynmetylina to substancja o działaniu odglebowym. Jej zalecana dawka na Wyspach przeciwko wyczyńcowi wynosi 500 g/ha. Produkt zarejestrowany jest do stosowania zarówno doglebowego, jak i wcześnie po wschodach.
Aliona Jones z BASF zajmuje się problemem wyczyńca od kilku lat na Wyspach
Podkreślał jednocześnie, że walka z wyczyńcem powinna być kompleksowa, tzn. począwszy od właściwego płodozmianu, zwalczania mechanicznego, starannej uprawy roli (bez grudek gleby) z uwzględnieniem orki oraz świadomego opóźniania terminu siewu zbóż, a na ochronie chemicznej jesienią i wiosną skończywszy. To nie jedyna nowość od BASF. Koncern planuje wprowadzić wkrótce w Europie m.in. nowy insektycyd Axalion oraz fungicyd Pavecto.