Większość wiosennych herbicydów zbożowych do skutecznego działania wymaga temperatury 10–20°C. Dla substancji czynnych określona jest minimalna temperatura działania. Wynosi ona np. 2°C w przypadku tribenuronu czy 5°C dla amidosulfuronu. Sporo substancji natomiast wykazuje skuteczność działania dopiero od temperatury 6–10°C. Nie zawsze wiosną taka występuje po ruszeniu wegetacji zbóż. Wraz z nią zaczynają rosnąć chwasty, które zwalczyć należy jak najszybciej.
Najlepiej odchwaszczać opierając się na minimalnej temperaturze dla danego herbicydu. Poniżej tego progu substancja wolno przemieszcza się w chwastach i może zadziałać z dużym opóźnieniem lub w ogóle. Warto pamiętać, że jeśli temperatura podczas zabiegu jest niższa niż minimalna wymagana dla danego herbicydu to należy zastosować jego wyższą dawkę zwłaszcza w sytuacji, kiedy na polu występują chwasty uciążliwe, np. ostrożeń.
Temperatury minimalne dla skutecznego działania niektórych substancji stosowanych do odchwaszczania pszenicy ozimej wiosną:
- IPU >0°C
- jodosulfuron 6–8°C;
- propoksykarbazon 7°C;
- fluroksypyr 7–8°C;
- chlorosulfuron 8°C;
- diflufenikan 8°C;
- sulfosulfuron 8–12°C;
- MCPA 8–12°C
- fenoksaprop 10°C.
jd, fot. Daleszyński