StoryEditor

Jęczmień jary może się udać. Jak unikać błędów w uprawie?

Niepowodzenie w uprawie zbóż jarych to często wynik warunków pogodowych, ale czasem także skutek drobnych błędów. Jak ich unikać?

07.12.2024., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Mniej wrażliwy na wirusa karłowatości
  • Jęczmień jary uprawa na nasiona
  • Lata doświadczeń z płodozmianem
  • 100% bez orki
  • Co z nawożeniem?
  • Tajniki skracania jęczmienia

Nie ma nic dziwnego w tym, że w pogoni za stabilizacją plonowania odchodzimy od zbóż jarych, bardziej zawodnych w obliczu susz wiosennych. Powierzchnia ich uprawy w Polsce to nieco ponad 1 mln ha (rys. 1.). Stabilna jest powierzchnia pszenżyta, nieznacznie rośnie żyta, a owies przeżywa boom. Jęczmień natomiast ma ostatnio za sobą wzloty i upadki. Jest to m.in. przyczyna słabych zim i większego zainteresowania jęczmieniem ozimym, który jeszcze kilkanaście lat temu w ogólnie nie był spotkany na wschodzie czy północy. Powierzchnię jęczmieniowi zabiera także owies.

image
Rys. 1. Powierzchnia zbóż jarych
FOTO: Źródło: ARiMR

Mniej wrażliwy na wirusa karłowatości

Jęczmień ozimy w zeszłym roku jednak zawiódł ze względu m.in. na porażenie wirusem karłowatości. Zatem warto mieć ubezpieczenie w postaci jarej formy tego zboża, które mniej negatywnie reaguje na porażenie tym wirusem. Jeśli umiejętnie poprowadzi się plantację jęczmienia jarego to nie zawiedzie. Przykład najlepiej brać z najlepszych i poznać tajemnice ich sukcesu.

Zobacz takż...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:47