StoryEditor

Jesienne zwalczanie mszyc w zbożach. Jakie substancje są zarejestrowane?

Walkę z mszycami w zbożach powinniśmy zacząć już jesienią. Ta wiosna pokazała, że osłabione przenoszonymi przez nie wirusami łany długo startowały i były niewyrównane.

06.09.2024., 09:15h
Z tego artykułu dowiesz się:

Czym chronić zboża jesienią? Zarejestrowane substancje

Termin jesiennego zabiegu na mszyce

Niestety, tej wiosny na wielu plantacjach jęczmienia ozimego mieliśmy powtórkę z rozrywki, jeśli chodzi o wirusy. Wszystko przez brak lub nieskuteczną ochronę jesienną przed mszycami, będącymi wektorami wirusów, w tym najgroźniejszego – wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

Zobacz także: Żadnych kompromisów w odchwaszczaniu zbóż. Co na maka i chabra?

Tegoroczna wiosna była na początku mokra i zimna, więc rośliny nie spieszyły się ze wznowieniem wegetacji (szybko wystartowały później). W niektórych łanach jęczmienia widać było wyraźnie zróżnicowanie we wzroście roślin. Przyczyną z jednej strony było duszenie się korzeni przez nadmiar wody, ale z drugiej porażenie przez wirusa. Sam fakt opóźnienia w rozwoju to nie tylko strata w plonie, ale też utrudnienie w prowadzeniu takiej plantacji. No bo jak w roślinach na różnym etapie rozwoju stosować chociażby regulatory wzrostu?

Czym chronić zboża jesienią?

Można temu zapobiec przez odpowiednią ochronę jesienną przed mszycami. Najważniejsze jednak, żeby j...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:50