StoryEditor

Kiedy najpóźniej odchwaszczać zboża wiosną?

Nie wszystkie plantacje zbóż udało się odchwaścić jesienią. Aktualnie mamy okno pogodowe na zastosowanie herbicydów, np. w późno sianej pszenicy. A kiedy najpóźniej możemy zwalczać chwasty w zbożach ozimych na wiosnę?

30.03.2025., 14:00h

Sporo plantacji, głównie pszenic, nie udało się odchwaścić jesienią, bo przypadły po późno schodzących przedplonach. Jesienią zabiegi są najskuteczniejsze, zwłaszcza przeciwko miotle zbożowej, czy zimującym chwastom dwuliściennym. Zima nie okazała się zbyt sroga i nawet pomimo pojedynczych okresów dość tęgich mrozów, w zbożach bez jesiennego odchwaszczania obserwowaliśmy na przedwiośniu niezłą kolekcję chwastów, całkiem dobrze rozwiniętych. Okazy nie są imponujące, jeśli chodzi o wielkość, ale mogły osiągnąć już dość zaawansowaną fazę rozwojową.

Aktualnie mamy wręcz idealną pogodę na odchwaszczanie, ale zawsze warto pamiętać, że dla skutecznego ich działania ważna jest temperatura. Zawsze będzie chodzić o średnią dobową, a nie maksymalną w ciągu danego dnia.

Temperatura do odchwaszczania zbóż

Zatem jaka powinna być temperatura, żeby myśleć o skutecznym zwalczaniu chwastów? Na szczęście, jeśli chodzi o dostępne do odchwaszczania zbóż ozimych wiosną substancje, nie jest źle. Kilka z nich wymaga minimalnej temperatury do kilku stopni Celcjusza na plusie i są to zarówno te zwalczające jedno-, jak i dwuliścienne chwasty. Mieliśmy dość wyraźną huśtawkę temperaturową pomiędzy nocą i dniem, nawet z przymrozkami, więc próżno było szukać na polach opryskiwaczy. Załóżmy zatem, że będziemy później odchwaszczać zboża, dlatego też w tabeli prezentujemy przykłady herbicydów, które można stosować w późniejszych fazach rozwojowych zbóż, począwszy od 2. kolanka.

Zobacz także: Wałowanie zbóż po siewie – czy warto i kiedy należy unikać tego zabiegu?

Minimalne temperatury poszczególnych z nich są następujące:

  • pinoksaden 0–1°C;
  • halauksyfen 2°C;
  • tribenuron 2–4°C;
  • metsulfuron 2–6°C;
  • florasulam 4–5°C;
  • aminopyralid 5°C;
  • jodosulfuron 6–8°C;
  • tienkarbazon 8°C;
  • fluroksypyr 7–8°C;
  • diflufenikan 8°C;
  • 2,4-D 8–12°C;
  • tifensulfuron 9–12°C;
  • fenoksaprop 10°C.
image
Przykłady herbicydów do późniejszego odchwaszczania zbóż.
FOTO:

Faza ważna rozwojowa zbóż

Z tego zestawu substancji z kilku pierwszych przykładów można skompletować zabieg, umożliwiający pozbycie się zachwaszczenia. Żeby jednak nie było zbyt prosto, to w grę wchodzi jeszcze faza rozwojowa odchwaszczanego zboża, w której dana substancja czynna jest zarejestrowana. Dla tej samej substancji w różnych produktach może wyglądać to nieco inaczej, więc warto dokładnie zapoznać się z etykietą preparatu, który akurat mamy na oku.

Jeśli chodzi o same herbicydy, to mamy całkiem sporo rozwiązań, które można zastosować dość późno, bo w fazie liścia flagowego zbóż BBCH 39, a nawet jeszcze później, bo w fazie w pełni nabrzmiałej pochwy liściowej liścia flagowego BBCH 45. Odkładania zabiegu na tak późny termin jednak nie polecam z dwóch prostych powodów: po pierwsze fazę tę bardzo łatwo można przeoczyć, a po drugie – dostępne rozwiązanie zwalczy tylko gatunki chwastów dwuliściennych.

Ile kosztuje odchwaszczanie?

Może zrobić się też dość drogo przy późnym odchwaszczaniu, bo oprócz chwastów dwuliściennych trzeba będzie zwalczać też jednoliścienne, które z powodu zaawansowanej fazy mogą wymagać specjalistycznych herbicydów tylko na jednoliścienne, a te nie są tanie. No i nie zaoszczędzimy na dawce – pełna etykietowa będzie wymagana. Generalnie jednak w tym roku taki kompleksowy zabieg kosztuje średnio 130–140 zł/ha.

image

Skracanie zbóż - czym i kiedy regulować zboża? Podajemy dawki regulatorów!

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. marzec 2025 15:51