Choroby te czasem występują równolegle na jednej plantacji. Jednak najczęściej spotykamy je osobno albo jedna z nich jest istotnie dominująca. Wynika to z nieco innych wymagań środowiskowych chorób.
Obie choroby preferują stanowiska z dużym udziałem zbóż (nie wpływa na to duży udział owsa). Natomiast fuzaryjna zgorzel może rozwijać się także na polach z kukurydzą w zmianowaniu. Są nieco inne wymagania chorób odnośnie gleby – fuzaryjna zgorzel preferuje gleby lżejsze, przepuszczalne, piaszczyste. Natomiast łamliwość źdźbła częściej pojawia się na glinach, madach, iłach – ogólnie na glebach zlewnych. Obie choroby atakują pszenicę, pszenżyto, rzadko owies a na życie nieco częściej występuje fuzayjna zgorzel niż łamliwość, choć i tak te choroby są na tym gatunku rzadziej niż na pszenicy czy na pszenżycie.
W celu określenia, która choroba zagraża zbożu trzeba wybrać się na pole. Można wtedy wykopać (nie wyrywać aby nie urwać korzeni) kilkadziesiąt roślin z różnych miejsc na polu, szczególnie z zagłębień terenu i z miejsc zbyt gęstego siewu. Objawów chorób szukamy na dolnym odcinku pędów - na pochwach liściowych ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Kiedy opryskiwać na choroby podstawy źdźbła?
Jest kilka jednostek chorobowych zaliczanych do tzw. chorób podstawy źdźbła, ale tylko dwie z nich zwalcza się metodą opryskiwania. Są to fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni oraz łamliwość źdźbła. Kiedy je zwalczać?