Za plony zbóż odpowiedzialne są w zdecydowanej większości 3 liście: flagowy i dwa podflagowe. Flagowy generuje nawet około 50% plonu, zatem jego prawidłowa kondycja jest bardzo ważna. Aby dobrze określić termin zabiegu jego ochrony należy wiedzieć, kiedy zaczyna się faza liścia flagowego i kiedy jest jej pełnia. W praktyce początek fazy liścia flagowego oznaczany jest jako BBCH 37. Oznacza to, że nie jest on jeszcze widoczny, ale można go zaobserwować po rozchyleniu pochwy liściowej. W tej fazie zaczyna ona pęcznieć w wyniku grubienia kłosa. Liść flagowy, jeszcze schowany, obejmuje pęczniejący kłos i pojawi się wcześniej od niego. Pełnia fazy liścia flagowego ma miejsce, kiedy jest on w całości widoczny. Jest on ostatnim liściem, a w grubiejącej pochwie kłos nie jest otoczony już żadnym innym dodatkowym liściem.
W fazie liścia flagowego można jeszcze przeprowadzać skracanie zbóż np. etefonem, można zastosować także dokarmianie dolistne mikroelementami.
jd
StoryEditor
Kiedy zaczyna się faza liścia flagowego?
Zabiegi ochrony zbóż trwają. Drugi zabieg fungicydowy wykonywany jest w fazie liścia flagowego. Jak jednak prawidłowo rozpoznać tą fazę?