StoryEditor

Łagodna jesień sprzyja sprawcom chorób

Część z zachodzących zmian klimatu ma negatywne skutki dla rolnictwa. Sprzyjają np. wczesnej, jesiennej presji chorób i szkodników, które trudniej w tym terminie zwalczać.
20.11.2020., 13:11h
Każdej jesieni stajemy przed dylematem, co robić z ochroną ozimin. Stosowanie herbicydów w wielu gospodarstw jest standardem, jednak na uprawach zbóż ozimych zabiegi fungicydowe do nich nie należą. Wykonywanie ich w listopadzie czy grudniu bywa też zawodne, chociażby ze względu na duże wahania temperatur.
Poza chwastami i szkodnikami, długa i ciepła jesień, z którą mamy na razie do czynienia, sprzyja silnej presji chorób, tj. mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozie paskowanej liści pszenicy, plamistości siatkowej jęczmienia, rynchosporiozy w uprawie żyta, pszenżyta czy jęczmienia oraz pojawia się już rdza.

Zwalczanie sprawców chorób podczas wegetacji jesiennej, przy utrzymujących się dodatnich temperaturach, deszczach lub silnych mgłach czy rosach, może też poprawić kondycję roślin. Dobrze sprawdzają się tu mieszaniny triazoli, np. cyprokonazol, epoksykonazol, mefentriflukonazol (działa w temperaturach poniżej 10°C), protiokonazol, tebukonazol z substancją silnie mączniakobójczą – np. cyflufenamidem, fenpropidyną, fenpropimorfem, metrafenonem, czy proquinazidem. Można ponadto wybrać do mieszaniny substancje o mniejszej zależności od temperatur...

Cały artykuł nt. jesiennej ochrony zbóż ozimych przed sprawcami chorób grzybowych znajdziesz w nowym wydaniu 12/2020 „top agrar Polska” na str. 74–75. Polecam ten materiał m.in. ze względu na jego aktualność i ważność problemu w kończącym się sezonie wegetacyjnym.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 12:38