StoryEditor

LOZ owsa – rekomendacja odmian dla województw

Polska jest dość mocno zróżnicowanym obszarem pod względem warunków uprawy roślin, zwłaszcza analizując je od południowego zachodu po północny wschód kraju. Rolnicy powinni zatem dobierać odmiany, w tym owsa, dostosowane do lokalizacji gospodarstwa. Wykazy te prezentują Listy odmian zalecanych do uprawy (LOZ).
28.02.2023., 10:02h
Zmienność warunków uprawy w Polsce wynika to z różnego czasu wegetacji – jej rozpoczęcia i zakończenia – zmienności glebowej, czy lokalnych warunków pogodowych w poszczególnych porach roku. Dlatego też uzyskiwane plony, także w badaniach PDO, różnią się, zależnie od rejonu kraju.
Prezentowane w publikacjach COBORU lub w materiałach prasowych wyniki plonowania poszczególnych odmian są średnią z doświadczeń prowadzonych przez COBORU w stacjach i punktach doświadczalnych w całym kraju. Przedstawiają ich potencjał plonowania, jednak nie uwzględniają zmienności rejonowej. Dlatego przy wyborze odmiany do siewu warto skorzystać z Listy Odmian Zalecanych (LOZ) dla poszczególnych województw, które m.in. ułatwiają dobór stabilnie plonującej odmiany w danym rejonie kraju oraz pozwolą ograniczyć koszty uprawy (patrz tabela; źródło COBORU).
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 02:50