Oficjalnie będzie można go wykorzystać w następnym sezonie, jednak należy zadbać o jego dobre przechowanie, gdyż może, ale nie musi on stracić na parametrach jakościowych. Żniwa w minionym sezonie nie przebiegały w komfortowych warunkach, dlatego jakość ziarna podczas zbioru nie była najwyższa.
Aby dowiedzieć się, jaka będzie wartość użytkowa tego materiału siewnego po kilku miesiącach składowania, należy 2–3 tyg. przed siewami wykonać próbę na żywotność ziarna, w tym siłę kiełkowania. W tym celu należy pobrać reprezentatywna próbkę 100 ziaren, ułożyć je na wilgotnym podłożu wykonanym np. z ligniny, przykryć przezroczystym szkiełkiem i ustawić w pomieszczeniu oświetlanym światłem dziennym w temperaturze zbliżonej do warunków zewnętrznych. Po 7–10 dniach, uzupełniając ewentualne odparowanie wody z podłoża, należy policzyć liczbę ziaren, które skiełkowały i mają zdrowy kiełek.
Ustalona liczba jest jednocześnie procentowym wynikiem zdolności kiełkowania, którą należy uwzględnić w podstawowym wzorze do obliczania normy siewu Ns = [planowana obsada roślin (szt./m2) × MTZ (g)] / zk (%). Nie powinna być on...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Materiał siewny ozimych zamiast na polu został w workach
W wielu regionach kraju rolnicy nie mieli możliwości wysiać zaplanowanego areału zbóż ozimych i zakupiony materiał siewny pozostał w workach.