StoryEditor

Mgła pomoże w odchwaszczaniu?

Mgła towarzyszy nam od kilkunastu dni. Czasem jest tak intensywna, że widzialność jest ograniczona do parudziesięciu metrów. Czy może to przynieść jednak jakiekolwiek korzyści?

11.11.2024., 08:00h

Mimo że ostatnio nie padało (w październiku w Wielkopolsce średnio poniżej 20 mm opadów), to sytuację z substancjami działającymi odglebowo w herbicydach zbożowych uratowała… mgła. Przed spadkami temperatury, jeszcze kilka dni temu rolnicy odchwaszczali zboża, a w stosowanych herbicydach spora część substancji działa odglebowo, np.:

  • diflufenikan – 100%,
  • pendimetalina – do 100%,
  • flufenacet – 80%,
  • metrybuzyna – 80%.
  • beflubutamid – 70%,
  • chlorotoluron – 60–70%.

Dla ich skutecznego działania ważna jest wilgoć w glebie, której nierzadko podczas zabiegów brakowało.

image
Woda z mgły na glebie i pszenicy.
FOTO: Daleszyński

Mamy wodę z mgły

Silne zamglenia panujące przez ostatnie kilka dni spowodowały, że w miernikach opadów zbierała się woda. W Wielkopolsce to nawet 2,5 mm. Wilgoć tę widać na polach. Jeszcze niespełna 2 tygodnie temu powierzchnia gleby była całkowicie sucha. A teraz jest wilgotna. Taka ilość wystarczy, by aktywować substancje odglebowe, które będą skutecznie ograniczać chwasty, pod warunkiem oczywiście temperatur powietrza na poziomie przynajmniej kilku stopni Celcjusza.

image
Woda z mgły w deszczomierzu.
FOTO: Daleszyński

Kiedy zadziałają?

Trudno jednoznacznie określić, po ilu dniach od zabiegu na suchą glebę musi pojawić się w niej wilgoć, by herbicydy zadziałały. Praktyka pokazuje jednak, że okres ten może wynieść nawet kilkanaście dni w przypadku odchwaszczania jesiennego. Podobnie może być wiosną podczas odchwaszczania buraków czy kukurydzy, z tym że wtedy silniej operujące słońce i wyższa temperatura powietrza mogą skrócić ten okres.

Jak długo działają herbicydy?

Długość działania substancji to bardzo ważny aspekt w kontekście utrzymania czystej plantacji zbóż przez całą ich wegetację. O długości działania herbicydów możemy mówić w przypadku substancji działających odglebowo. Te działające typowo nalistnie jeśli nie zostaną pobrane, to nie zadziałają w ogóle. Dlatego na rynku sporo jest mieszanin fabrycznych zawierających oba typy substancji, dzięki czemu oferowane preparaty chwastobójcze zwalczają chwasty już obecne na plantacji i te wschodzące później. Substancją, ze strony której możemy liczyć na 35 dni ochrony jest prosulfokarb. Za nim plasuje się flurochloridon, który jest substancją typowo doglebową. Po zastosowaniu działa przez około 40 dni. Kolejny w zestawieniu to flufenacet. Jego działanie oceniane jest na około 45 dni. Dwa razy dłuższego działania chwastobójczego można się spodziewać od pendimetaliny. Ten „klasyk” będzie działać przez około 90 dni. Rekordzistą w tym gronie jest diflufenikan, który może działać nawet przez 120 dni.

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. listopad 2024 09:33