StoryEditor

Miotła nie zginęła jesienią i co dalej, jaki zabieg wykonać?

Po zabiegu jesiennym nasz Czytelnik zauważył miotłę zbożową w pszenicy. Czym ją zwalczyć na wiosnę?

05.01.2025., 10:00h

Odporna miotła zbożowa?

Trzeba stwierdzić, że to niepokojące zjawisko i sugeruje, że albo w zabiegu jesiennym zabrakło substancji zwalczającej miotłę (albo miotła jest na nią np. średnio wrażliwa), albo mamy do czynienia z odporną już miotłą. Niezależnie od przyczyny, na wiosnę trzeba wykonać zabieg poprawkowy (innymi substancjami), którego koszt będzie taki sam lub nawet wyższy niż jesiennego, ponieważ preparaty kompleksowe są dużo droższe od zwalczających tylko gatunki dwuliścienne (przykład z wiosny 2024 r. – poprawka na dwuliścienne w pszenicy 70 zł/ha, a na dwu- i jednoliścienne 140 zł/ha – ten sam producent).

W przypadku bezmroźnej zimy i tzw. pełzającej wegetacji chwast będzie się rozwijał, a jego starsze fazy rozwojowe wymagają właśnie mocnego uderzenia herbicydami.

Zobacz także: Miedź i siarka – „multimiejscowe” substancje powierzchniowe w roślinach rolniczych

Wiosną trzeba postawić np. na pinoksaden, piroksysulam, propoksykarbazon czy fenoksaprop, które wciąż są skuteczne w zwalczaniu mi...

Pozostało 32% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 04:01