StoryEditor

Miotła niełatwa do wymiecenia

Miotła zbożowa była w tym roku szczególnie dobrze widoczna w zbożach. To przykład, że nawet obowiązkowy jesienny zabieg nie musi zagwarantować 100-proc. skuteczności zwalczania tego chwastu. Ale oprócz miotły są też i inne chwasty jednoliścienne.
24.08.2021., 15:08h
Górująca nad łanami zbóż miotła zbożowa w tym roku zaskoczyła. To przecież podstawowy chwast, który w programie zwalczania zajmuje jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze miejsce. Wymknęła się jednak spod kontroli. Dlaczego tak się stało? Bo widoczna była nie tylko na uwrociach czy przy miedzach, miejsca te mogły zostać niedopryskane. Często zachwaszczała całe plantacje i to bardzo mocno.

Jednym z powodów mógł być brak zabiegu jesiennego, np. w zbyt późno sianych zbożach. Druga kwestia to przebieg pogody i brak okienka pogodowego na zabieg. Mroźna w tym roku zima i wyjątkowo chłodna wiosna wstrzymały wschody miotły, która pojawiła się później, już po np. poprawkach herbicydowych.

Bank zarobi

Dziesiątki roślin miotły na m2oznaczają tysiące nasion, a to z kolei, że zarobi bank – glebowy bank nasion. Jedna roślina miotły średnio wytwarza 1–2 tys. nasion (opisana rekordzistka 12 tys. nasion). Nasiona te mogą kiełkować po 1–2 latach w glebie, ale niektóre źródła podają, że nawet po kilkudziesięciu. Wystarczy do tego temperatura 0°C. Niech pocieszeniem będzie fakt, że nasiona miotły z reguły nie kiełkują z głębokości większej niż 5 cm (mogą kiełkować z powierzchni gleby). Część z nich można zatem zakopać orką, jednak po ich ponownym wykopaniu mogą się one znaleźć na odpowiedniej do kiełkowania głębokości.

Więcej o zwalczaniu miotły i nie tylko w zbożach ozimych w najnowszym wydaniu „top agrar Polska”.



jd, for. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 16:26