StoryEditor

Mszyca pszeniczna - jakie są objawy jej żerowania?

W zasiewach zbóż w woj. wielkopolskim stwierdzono obecność mszycy pszenicznej. Mszyca ta sporadycznie występowała już w latach 70. XX w. Jakie są objawy jej żerowania?

05.11.2024., 12:35h

W zasiewach zbóż, które znajdują się na terenie Polowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin–PIB w Winnej Górze w woj. Wielkopolskim stwierdzono obecność mszycy pszenicznej Diuraphis noxia.

Zobacz także: Chwasty w zbożach: zwalczanie przytuli czepnej jesienią

Zboża w coraz większym niebezpieczeństwie

Mszycę pszeniczną stwierdzono już sporadycznie w naszym kraju w latach 70. XX wieku, jednak były to pojedyncze przypadki i osobnik ten nie był specjalnie monitorowany.

Mszyca pszeniczna pochodzi z południowo-zachodniej Azji, a pierwsze straty, które spowodowała w uprawach, odnotowano na Krymie. Kolejno w latach 80. Odnotowano ją w USA, a obecnie uznawana jest za jednego z najważniejszych światowych szkodników pszenicy.

Mszyca pszeniczna – charakterystyka

Mszyca ta jest bezskrzydła, dorosłe osobniki są jasnozielone lub szarozielone z woskowym nalotem. Jej długość to około 1,4 do 2,3 mm, posiada czułki, blade syfony i krótkie kolce, zlokalizowane na grzbiecie.

Mszyca rozwijać się możne na wielu gatunkach traw i zbóż, jednak prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia dla upraw kukurydzy.

Objawy żerowania mszycy pszenicznej

Bardzo charakterystycznym objawem żerowania w uprawach mszycy pszenicznej jest powstawanie na liściach podłużnych przebarwień w kolorach od białego do fioletowego. Mszyca ta ma toksyczną ślinę, która powoduje deformacje oraz zwijanie się liści, a także koniec końców wpływa na zahamowanie wzrostu i pogorszenie jakości ziarna.

image

Rolnice mogą siać spustoszenie zwłaszcza w pszenicy. Jak je zwalczać?

Ważna profilaktyka zwalczaniu mszyc

Nie możemy zapomnieć, że mszyce są wektorami przenoszącymi wirusy, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, a także wykonywanie interwencyjnych zabiegów z wykorzystaniem środków ochrony roślin. 

Możesz skorzystać z naszej Bazy Środków Ochrony Roślin.

Próg szkodliwości to w okresie jesiennym stwierdzenie pojedynczych osobników na plantacji.

 

Bernat Patrycja

Źródło i foto: Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:24