Przypomnijmy, że najbardziej zagrożone atakiem mszyc są jęczmień ozimy oraz wcześnie siane pozostałe zboża ozime. Na plantacjach można zaobserwować uskrzydlone formy szkodników, które mogą migrować i przenosić wirusa wywołującego żółtą karłowatość liści jęczmienia. Lustracja pól pozwoli określić stan zagrożenia, a przy wystąpieniu pierwszych osobników na roślinach zaleca się wykonać zabieg insektycydowy. Najwcześniejsze zboża znajdują się obecnie w fazie 2–3 liści, zatem warto jeszcze poczekać z dokarmianiem mikroelementami, które najwcześniej zaleca się stosować od czwartego liścia.
Bardzo liczne kolonie mszyc można znaleźć na kukurydzy. Szczególnie upodobały sobie one liście okrywowe kolb już od początku września. Duża liczba owadów silnie osłabia rośliny. Z zasychającej właśnie kukurydzy ziarnowej mszyce mogą przenosić się na plantacje zbóż ozimych. Niebezpieczne zatem dla zbóż jest sąsiedztwo plantacji kukurydzy.
Link do informacji zawierającej wykaz preparatów zarejestrowanych do zwalczania mszyc w zbożach ozimych – kliknij TUTAJ.
jd
StoryEditor
Mszyce ciągle groźne
Ostatni tydzień w większości kraju był ciepły. Panujące warunki są nadal idealne do rozwoju mszyc.