StoryEditor

Mszyce szykują się na oziminy!

Pogoda w obecnym sezonie sprzyja większości szkodników, w tym sucho- i ciepłolubnym mszycom, które występują liczniej niż w roku ubiegłym. Jak się przygotować na ich atak?
25.09.2018., 14:09h

Jeżeli podobne warunki utrzymają się jesienią, wzrośnie ryzyko zasiedlenia ozimin przez mszyce i tym samym zagrożenie infekcją wirusową. Już na początku września można było obserwować liczne kolonie mszyc na kukurydzy, skąd zapewne szkodnik przeniesie się na oziminy. Pamiętajmy, że okres wschodów rzepaku to także test dla czasowo dopuszczonych do stosowania nowych zapraw nasiennych w rzepaku ozimym. Rolnicy nie są już tak bezradni, jak to było w poprzednich kilku sezonach.

Kiedy pryskać?

Zabieg nalistny insektycydem przeprowadzony po przekroczeniu progu szkodliwości, który zarówno dla zbóż, jak i rzepaku ustalono w momencie stwierdzenia pierwszych mszyc na plantacji. Moment nalotu pomogą ustalić żółte naczynia, ale mszyc trzeba szukać bezpośrednio na roślinach.  Kluczowa jest znajomość wyglądu tych konkretnych gatunków szkodliwych mszyc, aby zapobiec zbędnej chemizacji i niepotrzebnym kosztom. Z tego też powodu należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mszyc na uprawie – być może wystarczający okaże się jedynie zabieg w pasie brzeżnym. W przypadku zbóż ozimych ochronę chemiczną przed mszycami należy prowadzić od fazy pierwszego liścia do fazy krzewienia (BBCH 11–23), z kolei w rzepaku ozimym w okresie rozwoju liści (BBCH 10–19).

Więcej na temat wyboru insektycydu i strategii zwalczania mszyc w zbożach i rzepaku przeczytacie w najbliższym numerze top agrar Polska (10/2018) na stronach 68-70.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:30