Z innych ciekawostek godnych uwagi należy odnotować owies brązowoziarnisty (barwa ze względu na znacznie podwyższoną zawartość żelaza) odmiany Gniady, owies bezłuskowy Nagus oraz jęczmień jary w formie bezłuskowej Gawrosz.
– Mamy też kolekcję ziemniaków z różnych stron świata cechujących się, np. barwą fioletową skórki i miąższu, czerwonym kolorem skórki i miąższu. Demonstrujemy bioróżnorodność ziemniaka – relacjonuje Michał Noworól, główny specjalista ds. doświadczalnictwa PODR w Boguchwale.
Podkarpacki ośrodek w ramach doświadczalnictwa ze zbożami w ramach PDO realizuje cztery projekty badawcze z pszenicą ozimą i jarą, jęczmieniem ozimym i pszenżytem ozimym. Dodatkowo prowadzi doświadczenia pokazowe (kolekcje) z owsem, jęczmieniem jarym i żytem ozimym. Sprawdza plonowanie badanych odmian w warunkach glebowo-klimatycznych Podkarpacia.
Ośrodek w Boguchwale od trzech lat prowadzi doświadczenia w ramach PDO nad ziemniakami z grupy jadalnych średniowczesnych, średniopóźnych i późnych. – Z naszych doświadczeń wynika, że optymalne odmiany ziemniaków w naszym regionie z listy zalecanych to: Satina, Tajfun, Jelly – nie tylko pod względem plonowania, ale i zdrowotności roślin – informuje Michał Pakla, specjalista ds. doświadczalnictwa PODR w Boguchwale.
as