Są to pytania na które często nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Często też pojawia się ona na krótko przed koniecznością wykonania zabiegu. Dlatego trzeba być przygotowanym aby w wolnym oknie pogodowym wyjechać w pole.
Oprócz pogody, która za chwilę zdominuje oziminy wpływ na decyzje ma zasobność gleby w składniki pokarmowe. O ile fosfor można oszacować badaniem próbek glebowych, to azot, a w tym roku także potas i siarka, to składniki mobilne w glebie. Skąd mieć w takim razie informację o tym jak przebiegały ich przemiany w glebie latem i jesienią?
Na wiele z tych pytań odpowiedź znajdą Państwo w październikowym numerze „top agrar Polska” od str. 76. Nasz ekspert z firmy doradczej N.U. Agrar Leszek Dryjański przedstawia prognozy i zalecenia dla różnych scenariuszy.
Zapraszamy do lektury!
StoryEditor
Nawozić jesienią, czy nie?
Trudne żniwa, wilgotna pogoda, opóźnienia siewów oraz prognozy szybkich ochłodzeń powodują, ze rolnicy zastanawiają się jakie dawki i formy nawozów zastosować? Pojawia się też pytanie czy w ogóle sypać nawóz jesienią w zbożach ozimych?