StoryEditor

Ekoschemat biologiczna ochrona upraw: które biopreparaty można wykorzystać?

Rynek biopreparatów obejmuje setki produktów, z których sporą część można wykorzystać w zbożach i w kukurydzy. Część z nich stosuje się jeszcze jesienią – albo przed założeniem plantacji, albo nalistnie. Zainteresowanie tymi środkami wzrosło po wprowadzeniu eksochematu biologiczna ochrona upraw. Które z biopreparatów można wykorzystać w tym działaniu i uzyskać dodatkową kasę?

26.07.2024., 11:00h

Biopreparaty obejmują środki o różnym działaniu, przeznaczeniu i sposobie stosowania. Wspólnym mianownikiem jest ich naturalne pochodzenie lub wpływ na naturalne procesy w roślinach. Są wśród nich typowe biologiczne środki ochrony roślin, które zawierać mogą mikro-, ale także makroorganizmy. Biopreparaty to także biostymulatory wpływające na fizjologię roślin. Zalicza do nich się także naturalne wyciągi z roślin wyższych, z alg z drożdży, a nawet produkty z bakterii.

Zobacz także: Zgnilizna twardzikowa zwalczana metodą biologiczną

Które biopreparaty pod ekoschemat w zbożach i w kukurydzy?

Przepisy o ekschematach mówią jasno, że w ekoschemacie biologiczna ochrona upraw, za który ostatnio płacono nieco ponad 300 zł/ha chronionej w ten sposób powierzchni, można wykorzystać tylko zatwierdzone przez MRiRW środki ochrony roślin sklasyfikowane jako środki mikrobiologiczne. Nie można stosować np. preparatów z makrooganizmami, jak np. zawierające kruszynka środki na omacnicę prosowiankę.

Niestety w zbożach i w kukurydzy mamy bardzo mało biopreparatów dopuszczonych w ekoschemacie biologiczna ochrona upraw. Na dziś (25.07.2024 r.) są to:

  • fungicyd Polygreen Fungicide WP, który zawiera lęgniowca Pythium oligandrum do stosowania w typowych zbożach (pszenica ozima, pszenica jara, jęczmień jary) przeciwko fuzariozie kłosów, przy czym pierwszy zabieg w pszenicy ozimej wykonuje się w celu zmniejszenia inokulum grzyba jeszcze jesienią w fazie 3-5 liści;
  • fungicyd Xilon, który zawiera grzyb Trichoderma asperellum szczep T34 i stosuje się go w kukurydzy przeciwko chorobom fuzaryjnym (fuzaryjna zgnilizna, fuzaryjna zgorzel, fuzarioza);
  • insektycyd BioBit, który zawiera bakterie Bacillus thuringiensis var. kurstaki szczep ABTS 351, a stosuje się go w kukurydzy cukrowej przeciwko gąsienicom uszkadzającym liście;
  • insektycyd DiPel DF, który zawiera ten sam szczep ww. bakterii – Bacillus thuringiensis var. kurstaki szczep ABTS 351 o identycznym zastosowaniu jak ww.;
  • insektycyd Naturalis zawierający grzyb Beauveria bassiana szczep ATCC 74040, ale do stonowania tylko w niszowych gatunkach zbóż (pszenica orkisz, pszenica płaskurka, pszenica twarda, pszenica samopsza, sorgo zwisłe, żyto jare, kukurydza cukrowa, kukurydza pękająca) do zwalczania mączlików (na zbożach w zasadzie nie wyrządzają szkód), wciornastków (do stosowania wiosną, ale nie przed zimą), przędziorka chmielowca (szkodnik dwuliściennych, jednak jest wpisany w zboża, choć trudno powiedzieć dlaczego), drutowce (te mogą wyrządzać szkody w zbożach, choć niewielkie, ale można go stosować jeszcze przed zimą, nawet od fazy pierwszego liścia);
  • insektycyd Lepinox Plus, który zawiera inny szczep bakterii – Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348 do stosowania w dwóch typach kukurydzy pękającej i cukrowej do zwalczania omacnicy prosowianki.

Jak widać preparatów jest bardzo mało. Do ewentualnego zastosowania jeszcze w tym roku są teoretycznie dwa (Naturalis i Polygreen Fungicide WP). Trzeba liczyć na to, że do wiosennego sezonu ochrony pojawią się kolejne.

Dodać trzeba jeszcze, że wszelkie inne biopreparaty, w tym biostymulatory, wyciągi z alg i innych roślin, szczepionki doglebowe itd., choć zawierają często także mikroogranizmy, nie są dopuszczone jako mikrobiologiczne środki ochrony roślin i ich wykorzystanie nie uprawnia do skorzystania z płatności w ramach w ekoschematu biologiczna ochrona upraw.

Więcej o biopreparatach, ich klasyfikacji, przeznaczaniu i zasadach stosowania znajdziecie w najnowszym wydaniu ekstra pt. Biopreparaty dla zdrowych roślin i wysokich plonów przygotowanym przez redakcję top agrar Polska.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. lipiec 2024 11:02