StoryEditor

Niechemiczna ochrona jęczmienia ozimego przed szkodnikami

W jęczmieniu ozimym najgroźniejsze są mszyce, które mogą przenosić wirusa żółtej karłowatości. Niestety – chemicznie się ich z plantacji nie pozbędziemy. Oznacza to, że tegoroczne 356 tys. ha jęczmienia ozimego (wg ARiMR) pozostaje bez legalnej ochrony przed szkodnikami.
12.09.2023., 15:09h
W następstwie postępujących zmian klimatycznych oraz coraz powszechniej stosowanych uproszczeń w uprawie (głównie ze względów ekonomicznych), w ostatnich latach presję znacznie zwiększyły szkodniki uszkadzające system korzeniowy i pierwsze liście młodych siewek. Charakterystycznym objawem ich obecności na plantacji są placowe ubytki w zasiewach (tzw. łysiny) – szczególnie na brzegach uprawy. Pojawiając się masowo, ta grupa szkodników może całkowicie zniszczyć uprawy.

Rolnice i lenie

Spośród wielożernych szkodników glebowym jesienią dla jęczmienia ozimego zagrożeniem są głównie larwy rolnic i leni.
  • Rolnice pojawiają się gradacyjnie, a sprzyja im sucha i ciepła pogoda. Wyższe temperatury stymulują ich szybszy rozwój, dlatego w ciepłych latach mogą pojawiać się dwa pokolenia tych motyli. Młodsze stadia gąsienic żerują na częściach nadziemnych, natomiast starsze pod powierzchnią gleby zjadają kiełkujące ziarniaki lub podgryzają młode siewki u nasady i często wciągają je do korytarzy w glebie. Uszkodzenia w pobliżu szyjki korzeniowej powodują zamieranie całych roślin.


Zobacz także: Zwalczanie wyczyńca w zbożach i w rz...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. styczeń 2025 06:06