W przypadku pszenicy zwyczajnej i durum w 2015 roku KE prognozuje zbiory na poziomie 149,1 mln ton, co oznacza spadek o 6,8 mln ton (4,3 proc.) w porównaniu z 2014 rokiem. Zdaniem Komisji na taki spadek zbiorów ma mieć wpływ mniejszy areał zasiewów pszenicy.
Spadek produkcji przewiduje także ostatni raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), opublikowany także na końcu marca. MRZ zakłada jeszcze niższe zbiory unijnej pszenicy, bo wynoszące 147,2 mln ton. W porównaniu z 2014 rokiem jest to spadek na poziomie 5,4 proc. Jako przyczynę niższych zbiorów MRZ podaje niższe przeciętne plony we wszystkich państwach członkowskich UE.
Podobny co MRZ spadek produkcji unijnej pszenicy przewiduje także francuska firma analityczna Tallage, publikująca cykliczny raport "Strategie grains". W ostatnim jego wydaniu firma Tallage szacuje zbiory pszenicy w UE na poziomie 148,3 mln ton, a więc o 5,1 proc. niższe niż w 2014 roku.
Wszystkie z wymienionych wyżej prognoz zostały opracowane w trakcie trwania zasiewów zbóż jarych, w tym także pszenicy. Należy się więc spodziewać, że kwietniowe raporty KE, MRZ i Tallage będą zawierały prognozy oparte o stan zasiewów pszenicy ozimej i jarej w krajach członkowskich UE. Pierwszy kwartał 2015 roku był bardzo ubogi w opady atmosferyczne, co odbiło się na kondycji ozimin. Końcówka marca przyniosła drastyczną zmianę pogody (spadek temperatury, intensywne opady deszczu i śniegu z deszczem oraz lokalnie także burze), która ma się utrzymać w pierwszej dekadzie kwietnia. Taka sytuacja może również wywrzeć duży wpływ na zasiewy pszenicy jarej. bcz
Źródło: BGŻ
Fot. Idzkowski
StoryEditor
Niższe prognozy zbiorów pszenicy
Komisja Europejska (KE), w opublikowanym na końcu marca raporcie, obniżyła prognozę bilansu pszenicy dla 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej w bieżącym sezonie 2014/2015 oraz w rozpoczynającym się w lipcu sezonie 2015/2016.