StoryEditor

Nowości w zbożach i rzepaku od Innvigo

Wytworzenie i zarejestrowanie nowej substancji to ogromy koszt i lata badań. Firma Innvigo znalazła na to sposób – rejestracje postpatentowe. Tym sposobem co roku pojawia się w jej portfolio sporo nowości. Nie inaczej jest i w tym sezonie. 
04.03.2021., 15:03h

– Aktualnie ok. 10 mln ha w Polsce chronionych jest naszymi produktami. Wprawdzie istniejemy na rynku zaledwie 6 lat, a w minionym roku (2020) dynamika sprzedaży naszych produktów wyniosła 400 mln zł i mamy ok. 5% udziału rynku w kraju – mówił Krzysztof Golec, prezes zarządu Innvigo. Nasza firma to nie tylko sprzedaż środków, ale także serwisy doradcze. Już niebawem chcemy wprowadzić platformę: Między rzędami, która zapewni szybkie, bieżące przekazywanie kluczowych informacji naszym odbiorcom - dodaje.


Innvigo to nie tylko sprzedaż krajowa, firma dynamicznie rozwija się także za granicą.

– Mamy odziały na Węgrzech i w Rumunii. Sprzedajemy do 12 krajów, w ostatnim czasie doszły Belgia i Włochy, a w przyszłości planujemy rozszerzyć m.in. o Mołdawię i Australię. Mamy rejestracje w 17 krajach, łącznie za granicą mamy 277 rejestracji – podkreślał Jacek Zawadzki, wiceprezes zarządu Innvigo.

Nowe fungicydy w zbożach 

W tym sezonie faktycznie w zbożach firma Innvigo proponuje bogactwo nowych produktów. W fungicydach nowością jest fungicyd Ozzi 75 WG zawierający cyprodynil (750 g/kg). Jest to fungicyd w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej (WG) o działaniu wgłębnym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Środek zarejestrowany jest w pszenicy ozimej przeciwko łamliwości źdźbła zbóż i traw, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła (zatem rekomendowany jest do zabiegu T1), ale także ma zwalczać mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Zalecana dawka środka to 1,0 kg/ha.

Kolejną nowością w palecie fungicydów w zbożach jest AsPik 250 EC (protiokonazol 125 g/l + tebukonazol 125 g/l).

– W rzepaku środek ten zarejestrowany jest pod nazwą AsPik 250 EC, ale z rozszerzeniem R, czyli AsPik 250 EC R – wyjaśnił szczegóły rejestracyjne Marcin Bystroński. W zbożach zarejestrowany jest w takich zbożach ozimych, jak: pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, a w zbożach jarych w pszenicy, pszenżycie i jęczmieniu. W pszenicy ozimej zarejestrowany jest do zwalczania m.in. takich chorób, jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, septorioza paskowana liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, czerń zbóż, a w jęczmieniu dodatkowo także m.in. przeciwko plamistości siatkowej liści – wyjaśniał Marcin Bystroński, menadżer ds. upraw rolniczych w firmie Innvigo.

Zlecana dawka stosowania to 0,75–1,0 l/ha w terminie od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30-59). 

– Środek AsPik 250 EC rekomendujemy przede wszystkim na zabieg T1, ale także na T3 do ochrony kłosa oraz na t2/t3 do ochrony liści z partnerem, np. azoksystrobiną – rekomenduje Bystroński.

Nowości także w herbicydach zbożowych

W wiosennych herbicydach zbożowych nowością jest Galaxo 150 WG (florasulam 25 g/kg, jodosulfuron metylosodowy 50 g/kg, tribenuron metylowy 75 g/kg). To herbicyd selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Zarejestrowany jest w zbożach ozimych: pszenicy, pszenżycie, życie, ale także w jarych: pszenicy i jęczmieniu. Ma zwalczać szerokie spektrum chwastów 1-i 2-liściennych. Chwasty wrażliwe to m.in.: bodziszek drobny, chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, mak polny, maruna nadmorska, miotła zbożowa, niezapominajka polna, ostrożeń polny, poziewnik szorstki, przetacznik bluszczykowy, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rumian polny, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, stulicha psia, tasznik pospolity, rdest szczawiolistny.

– Galaxo przeznaczony jest do stosowania wyłącznie z adiuwantem zawierającym mefenpyr dietylu (Adjuwant Super lub Adjusafner) w maksymalnej dawce 0,1 l/ha. W zbożach ozimych środek zarejestrowany jest do stosowania wiosną po rozpoczęciu wegetacji: od początku fazy krzewienia do początku strzelania w źdźbło (BBCH 20 – 30). Zalecana dawka to 150 WG 0,18 kg/ha + Adjuwant Super /Adjusafner 0,1 l/ha – rekomendował Marcin Bystroński.

Jest i nowa zaprawa

Rozszerza się także paleta zapraw zbożowych firmy Innvigo o środek Flutrix 050 FS. Jest to środek o działaniu powierzchniowym i układowym. Zawiera fludioksonil (25 g/l) oraz tritikonazol (25 g/l).

– Zaprawa Flutrix zarejestrowana jest w zbożach ozimych, tj. pszenicy, pszenżycie, życie oraz w jarych: pszenicy, jęczmieniu i owsie. Zwalcza m.in. takie choroby jak, fuzaryjna zgorzel siewek, śnieć cuchnąca pszenicy, pleśń śniegowa zbóż i traw (średni stopień zwalczania), głownia źdźbłowa żyta, głownia pyląca oraz zwarta jęczmienia. Zalecana dawka jednorazowego zastosowania to 200 ml środka z dodatkiem 700 ml wody na 100 kg ziarna – mówił Jacek Dorna, menadżer produktów, zaprawy nasienne. W ofercie posiadamy także płynny barwiący nawóz mikroskładnikowy – StartaVit.

Nowy fungicyd w rzepaku 

W rzepaku nowością jest dwuskładnikowy fungicyd AsPik R 250 EC zawierający protiokonazol (125 g/l) oraz tebukonazol (125 g/l).
– Zarejestrowany jest do zwalczania takich chorób, jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych, szara pleśń, sucha zgnilizna kapustnych. Środek można stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób, od fazy pełni kwitnienia do końca fazy kwitnienia (BBCH 65-69). Zarejestrowany jest w dawce 1,0 l/ha.

Poniżej rekomendowany trójzabiegowy program ochrony rzepaku firmy Innvigo:
 
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 23:55