StoryEditor

O ochronie zbóż w Poznaniu

Przed ruszeniem wegetacji wiosennej w okresie zimowym firmy z branży agro zapraszają rolników na spotkania prezentując przeróżne rozwiązania w ochronie roślin. Na cykl swoich konferencji zimowych zaprosiła też firma Syngenta.
01.02.2018., 09:02h
Pierwszy wykład podczas inauguracyjnego spotkania w Poznaniu poprowadziła Sylwia Kańtoch z Syngenta (na zdjęciu), a zaczęła od przedstawienia nowego produktu w ofercie firmy – fungicydu Elatus Era opartego m.in. na substancji z grupy karboksyamidów o nazwie handlowej solatenol (nazwa substancji benzowindyflupyr). Drugą substancją zawartą w preparacie jest protiokonazol. Produkt polecany jest do stosowania w terminie T2, czyli na liść flagowy (BBCH 37–39) w dawce 1 l/ha. Najważniejszymi chorobami, które preparat ma zwalczać są septorioza liści oraz rdza brunatna i żółta. W etykiecie środka znajdziemy jednak zalecenia przeciwko innym chorobom, jak brunatnej plamistości liści (w pszenicy), plamistości siatkowej, rynchosporiozy i ramularii w jęczmieniu oraz rynchosporiozy i rdzy w życie. Przedstawicielka podkreśliła fakt, że niezależni doradcy zachodni, m.in. znany naszym Czytelnikom z organizowanych przez naszą redakcję seminariów uprawowych dr Schonberger z firmy N.U. Agrar oraz niemieckie izby rolnicze potwierdzają skuteczność solatenolu w zwalczaniu m.in. septoriozy liści i rdzy.

Adam Wiśniewski z norweskiej firmy Kverneland opowiedział o nowościach oferowanych w maszynach. Jednym z nich jest sterownik IsoMatch Tellus Pro wyposażony w czterordzeniowy procesor. Komputer może obsługiwać wiele maszyn, jak pługi, kosiarki, siewniki, rozsiewacze nawozów czy opryskiwacze. W tym roku w ofercie pojawi się też nowy rozsiewacz TLX służący do wysiewania zwiększonych dawek nawozów z przepustowością do 540 l/min. Umożliwia to także m.in. 8 łopatek na dysku (standard rynkowy to dwie łopatki). Nowością są także opryskiwacze iXtrack, które od tego roku będą miały czerwone zbiorniki zamiast żółtych. IsoMatch Grip to z kolei joystick z 11 przyciskami, które można dowolnie programować – łącznie 44 funkcje. Pracuje on w standardzie Isobus.
Przedstawiciel Kverneland zwrócił też uwagę na problem zagęszczenia gleby, który wynika m.in. z uprawy gleby na jednakowej głębokości oraz wykonywanie zabiegów w zbyt wilgotnych warunkach glebowych. Szczególnie w tym sezonie mamy warunki sprzyjające degradacji struktury gleby. Receptą jest m.in. wgłębna uprawa, np. głęboszowanie.

Podróbki – rosnący problem

Drugą część konferencji rozpoczął wykład o podrabianych środkach ochrony roślin. Problem przedstawił dr Marek Miszczyk z IOR w Gliwicach. Rozpoczął od przypomnienia, jakie badania musi przejść dana substancja, by mogła zostać wprowadzona na rynek. Następnie skupił się już na laboratoryjnym badaniu jakości środków ochrony roślin. W latach 2012–2017 przebadano w oddziale IOR Gliwice 4949 próbek preparatów. Stwierdzono 353 nieprawidłowości, a wśród nich aż 257 przypadków fałszerstw środków ochrony roślin. Najczęściej podrobione środki mają tą samą substancję czynną co oryginał, ale różnią się innymi składnikami odpowiedzialnymi za formulację, stabilność substancji w cieczy czy zabezpieczające przed wytrącaniem się.

Jarosław Rawski mówił z kolei o postępowaniu z plantacjami zbóż na wiosnę, przede wszystkim pszenicy. Zwrócił uwagę na konieczność dokrzewiania plantacji pszenicy azotem oraz regulatorem wzrostu Moddus Start.

Konferencja odbyła się 30 stycznia 2018 r. W Poznaniu.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 03:45