
Mangan - jakie ma zadanie?
Jednym z ważniejszych mikroelementów, który bierze udział w licznych procesach fizjologicznych, jest mangan. Stymuluje m.in. wzrost oraz aktywuje procesy enzymatyczne, a także usprawnia oddychanie i syntezę witaminy C, a także fotosyntezę. Dodatkowo jest najważniejszym katalizatorem w cyklu Krebsa.
Do czego prowadzi niedobór manganu?
Jeżeli mamy do czynienia z niedoborem manganu, roślina może mieć problem z przyswajaniem dwutlenku węgla, a to przekłada się na zmniejszoną efektywność fotosyntezy. Mangan pozytywnie wpływa na trwałość chlorofilu, a przy jego niedoborze może dochodzić do rozpadu chlorofilu. Mangan również zapobiega gromadzeniu się nadmiaru azotanów, które w pewnych warunkach, mogą przekształcić się w azotyny, które są toksyczne. Mangan jest również pierwiastkiem, który pobierany jest w małych ilościach około 7 do 120 g/t plonu głównego oraz pobocznego.
Zobacz także: Kalkulator jak oszacować ryzyko wylegania zbóż?
Dostępność manganu dla roślin
Mangan to pierwiastek pobierany przez rośliny w stosunkowo małych ilościach od 7 do 120 g/t plonu głównego i pobocznego. Jego dostępność jest jednak limitowana przez następujące czynniki:
- podwyższone pH gleby, powyżej 6,
- susza glebowa,
- nadmierne rozluźnienie gleby.
Objawy niedoboru manganu
Objawy związane z niedoborem manganu, mogą się oczywiście różnić od rośliny, na której są obserwowane. Jednak najczęściej są to przebarwienia liści. Występuje cętkowata chloroza, żółkną blaszki liściowe, a między nerwami mogą pojawić się brunatne plamy.
Patrycja Bernat
Fot: Jacek Daleszyński