
Rola magnezu w nawożeniu roślin
Magnez jest podstawowym składnikiem budulcowym roślin. Odpowiada m.in. za budowę ścian komórkowych, co ma wpływ an ich wytrzymałość. Wpływa także na pobudzenie rozwoju systemu korzeniowego, a także wchodzi w skład chlorofilu, więc ma duże znaczenie w procesie fotosyntezy.
Dodatkowo magnez ma wpływ na wykorzystanie azotu, fosforu oraz potasu. Decyduje również o syntezie białek, tłuszczy czy węglowodanów.
Skąd się bierze niedobór magnezu?
Gleby w Polsce są dość ubogie w zawartość magnezu, a niskie pH ma wpływ na łatwe wypłukiwanie tego pierwiastka z profilu glebowego. Niedobór magnezu może być również wywołany zbyt wysoką zawartością sodu oraz potasu.Zobacz także: Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?
Objawy niedoboru magnezu: kukurydza, pszenica
Początkowo trudno stwierdzić niedobór magnezu. Jednak z czasem na starszych liściach objawy niedoboru pojawią się w formie chloroz międzynaczyniowych. Jeżeli nie uzupełnimy braków, doprowadzi to w kolejnym etapie do utraty zielonej barwy liścia.
Niedobór magnezu w kukurydzy objawia się np. w postaci ubarwionych na kolor czerwony końcówek liści i uszkodzeń między nerwami. W przypadku zbóż, końcówki liście stają się jasnozielone z widocznymi punktami chlorofilu. Pojawia się chloroza widoczna praktycznie na całym liściu.
Patrycja Bernat
Fot: Jacek Daleszyński