StoryEditor

Ochrona kłosa zbóż przed fuzariozami: Jak zatrzymać fuzariozy w zabiegu T3?

Ochrona kłosa zbóż przed fuzariozami ma dwa cele: zapewnianie wysokiej MTZ, a przez to plonu oraz zadbanie o jakość ziarna dzięki ograniczeniu mikotoksyn. Kluczowy jest nie tylko wybór fungicydów, ale także termin zabiegu.

16.04.2025., 08:00h

Ochrona liścia flagowego

Porównanie efektywności zabiegów ochrony zbóż w różnych terminach, przedstawione podczas naszych seminariów uprawowych przez prof. Hansgeorga Schönbergera wskazuje, że ostatniami czasy największą efektywność ekonomiczną przynosi ochrona liścia flagowego.

Czy zatem fungicydy do zwalczania chorób kłosa należy odłożyć do lamusa? Na pewno nie. Są przypadki, w których zabieg ten jest wręcz konieczny. Wskazują na to badania skuteczności, przeprowadzone przez Izbę Rolniczą Nadrenii Północnej-Westfalii. W top agrar Polska nr 3/2025 na str. 82 przestawione zostały wyniki tych badań skuteczności fungicydów w ochronie pszenicy w terminach początku strzelania w źdźbło (BBCH 29–31), w newralgicznej części tej fazy (BBCH 31–32) oraz w rozwoju liścia flagowego do początku kłoszenia (BBCH 33–51). Poniżej tabela z kontynuacją wyników, tym razem zabieg ostatni, tzw. T3, czyli na choroby kłosa.

Zobacz także: Rynchosporioza na jęczmieniu przewódowym i jarym z wczesnych siewów już się panoszy. Jak ...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2025 14:59