Na kłosach najgroźniejszymi chorobami są fuzarioza i septorioza plew. Objawy pierwszej z chorób widoczne są w stadium dojrzałości mlecznej ziarna BBCH 73.
Zabieg warto wykonać wcześniej jeszcze w fazie kwitnienia, jeśli jednak np. test kopertowy na obecność sprawcy fuzariozy kłosów nie stwierdził jego obecności, a warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi choroby (ciepło i wilgotno) to zabieg można jeszcze wykonać, najpóźniej jednak do fazy właśnie dojrzałości mlecznej ziarna (BBCH 73).
To ostatni moment, bo należy pamiętać, że większość preparatów, które można przeciwko tej chorobie zastosować ma 30 dniową karencję. Dla fuzariozy kłosów nie opracowano progów ekonomicznej szkodliwości.
Septorioza plew do infekcji wymaga jedynie wysokiej wilgotności, więc w obecnie panujących warunkach w rejonach deszczowych stanowi duże zagrożenie. Do jej rozwoju wystarczy 20 st. C więc jest to choroba powszechnie występująca.
Poniżej tabela z przykładowymi fungicydami polecanymi do ochrony kłosa pszenicy. Szczegółowych informacji na temat terminu stosowania warto poszukać także w etykiecie danego preparatu.
jd