Przed użyciem preparatu warto sprawdzić jaka jest minimalna temperatura jego stosowania. Jeśli jest to np. 5°C to to trzeba pamiętać, że w takich warunkach należy zastosować maksymalną zalecaną dawkę. Jeśli po zabiegu temperatura spadnie poniżej minimum to działanie herbicydu jest spowolnione, a przedłużające się niekorzystne warunki spowodują, że chwasty nie zostaną całkowicie wyeliminowane. W obecnych warunkach herbicydy wymagają do w miarę skutecznego działania przynajmniej kilku godzin w ciągu doby z temperaturą minimalna określoną na etykiecie.
Mimo dość dobrych warunków do stosowania herbicydów z oferty rynkowej warto użyć te, które mają niską minimalną temperaturę działania. Przypominamy zatem substancje wraz z temperaturami minimalnymi:
- chlorotoluron 0°C,
- izoproturon 0°C,
- pendimetalina 5°C,
- chlorosulfuron 8°C,
- diflufenikan 8°C,
- flufenacet 10°C.
Warunki pogodowe pod koniec tego tygodnia mają się zmienić. Temperatura ma się obniżyć do 0°C w ciągu dnia. W odniesieniu do powyższych zaleceń mocno limituje to zakres wykorzystania herbicydów. Jeśli minimalna temperatura dla danej substancji czynnej nie będzie się utrzymywać przez kilka godzin w ciągu doby to z zabiegu lepiej zrezygnować. W takich warunkach nie tylko drastycznie spada skuteczność herbicydu, ale zagrożone są także rośliny (uszkodzenia fitotoksyczne).
jd, fot. Daleszyński