Okazuje się jednak, że wymarzły także pszenżyta oraz pszenice z wczesnych siewów, które były bardziej rozwinięte przez mrozami (na zdjęciu taka plantacja na Żuławach Wislanych). Natomiast zdecydowanie lepiej poradziły sobie pszenice wysiane późno, tzn. po kukurydzy ziarnowej lub burakach cukrowych, które nie zaczęły się krzewić przed uderzeniem mrozów. Wszędzie tam, gdzie spadło chociaż kilka centymetrów śniegu przed mrozami, rośliny najprawdopodobniej przeżyły.
Z doniesień rolników wynika, że taka sytuacja miała miejsce na Opolszczyźnie oraz na Dolnym Śląsku. Wiele zbóż, ale także rzepaków będzie trzeba przesiewać na Warmii i Mazurach, na Kujawach, częściowo w Wielkopolsce, ale także dotyczy to pasa środkowego Polski oraz południowego-wschodu i północnej części. Wszędzie tam, gdzie faktycznie będzie trzeba przesiać oziminy należy zwrócić uwagę na następstwo roślin w kontekście zastosowanych już herbicydów. Problemem może się okazać także dostępność nasion kwalifikowanych zbóż jarych.
Tym, którzy mają jeszcze wątpliwości co do kondycji ozimin polecamy wykonanie prostego testu. Instruktarz w filmie poniżej. mwal
Fot. van der Burg