StoryEditor

PDO pszenicy ozimej - jakie odmiany są zalecane do siewu w 2023 roku?

Pszenica ozima zajmuje w kraju największy areał – 2,25 mln ha, co dodatkowo sugeruje wymóg uprawy odmian dobrze plonujących w poszczególnych rejonach. Wskazują je np. wyniki badań PDO.
17.08.2023., 15:08h
Mamy kolejny rok z suszą, co oznacza, że woda staje się najważniejszym czynnikiem produkcyjnym. Przed siewami warto więc wybrać odmianę o większej odporności na ten stres abiotyczny oraz na agrofagi, którym sprzyja ocieplanie klimatu. Są to np. sprawcy rdzy czy septoriozy.

Wśród szkodników rośnie znaczenie mszyc, skrzypionek oraz pryszczarków, a w grupie chwastów
  • chwastnicy jednostronnej,
  • miotły zbożowej,
  • komosy białej,
  • czy rumianowatych, które wykształcając mocny system korzeniowy lub kiełkując z głębszych warstw gleby, silnie konkurują ze zbożami.
Wybierając zatem odmiany dobrze plonujące także w warunkach stresu środowiska, można ograniczyć jego skutki, zmniejszyć nakłady i poprawić opłacalność uprawy. Dlatego warto wnikliwie przeanalizować wyniki PDO.

Wojewódzkie listy odmian pszenicy ozimej zalecane do siewu w 2023 roku. (wg COBORU)

Wybór odmian pszenicy ozimej

Liczba odmian w Krajowym rejestrze (KR) systematycznie się zwiększa. Obecnie w KR pszenicy ozimej znajdują się 153 odmiany, w tym jedna z grupy technologicznej elitarne chlebowe (E), 58 – jakościowe chlebowe (A), 78 – chlebowe (B) i 12 – pastewne lub inne (C). Pona...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:57