StoryEditor

PDO pszenżyta - jakie polskie odmiany wybierają na świecie?

Nie tylko nasi rolnicy zastanawiają się, którą odmianę polskiego pszenżyta ozimego wybrać do siewu. Jest ono bowiem bardzo popularne nie tylko wśród farmerów UE.
Karolina Madajska
COBORU Słupia Wielka
14.07.2024., 08:00h

Polska hodowla pszenżyta ozimego jest szeroko ceniona nie tylko w naszym kraju, ale także wśród rolników Unii Europejskiej i wielu farmerów z innych rejonów świata. Uznanie to wynika z wysokiej wydajności polskich odmian, których areał w UE zajmuje ok. 70–80% powierzchni uprawy tego zboża. Polska jest też największym producentem tego gatunku na świecie, z wynikiem 32% globalnej produkcji nasiennej. Następne na tej liście są Niemcy, Francja i Białoruś.

Znaczenie rejonu uprawy pszenżyta ozimego

Prowadzone od ponad 25 lat badania PDO oraz tzw. rekomendacja odmian do rejonów potwierdza duże znaczenie uprawy konkretnych odmian w poszczególnych rejonach kraju. Wynika to z faktu, że plonują one tam najlepiej oraz prowadzenie łanu i koszty produkcji nie wymagają wysokich nakładów polowych. Przez większość lat także warunki pogodowe sprzyjały osiąganiu w wyznaczonych rejonach korzystnych wyników produkcyjnych.

LISTY ODMIAN PSZENŻYTA OZIMEGO ZALECANE DO UPRAWY W WOJEWÓDZTWACH W 2024 R

image
...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karolina Madajska<br/>COBORU Słupia WielkaKarolina Madajska
COBORU Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. lipiec 2024 22:35