StoryEditor

Plamistość w jęczmieniu jarym

Jęczmień jary znajduje się obecnie w fazie strzelania w źdźbło. Od tego momentu należy kontrolować jego stan pod kątem występowania chorób grzybowych.
19.05.2014., 12:05h

Najczęściej na jęczmieniu jarym można dziś zaobserwować plamistość siatkową, mączniaka jest zdecydowanie mniej, ale lokalnie też występuje w dużym nasileniu.

Lustrując pole spotkać można dwa rodzaje objawów plamistości siatkowej. Pierwszy to typ net (siatka), bardzo charakterystyczny i raczej niemożliwy do pomylenia z objawami innych chorób. Drugi typ – spot (plama) – przybiera te same barwy co pierwszy, jednak można go czasem pomylić np. z rynchosporiozą.

Jeśli choroba występuje na plantacji to należy określić, czy zabieg ją zwalczający jest już konieczny. Próg szkodliwości można określić na 30 losowo wybranych roślinach na dwa sposoby. Jeśli w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31) więcej niż 20% z nich (czyli przynajmniej 6 roślin) ma objawy plamistości to należy wykonać zabieg jednym z zarejestrowanych fungicydów.

W drugim przypadku ocenę wykonuje się w fazie BBCH 37–39, czyli od początku do pełni liścia flagowego. W tym przypadku jeśli na 3 z 30 pobranych roślin (10%) występują objawy choroby to należy wykonać zabieg. W praktyce często jest on wykonywany w momencie pojawienia się pierwszych ości jęczmienia (BBCH 51). Jeśli jednak porażenie wcześniej przekroczy próg szkodliwości nie należy czekać z ochroną. W warunkach obecnie panujących, czyli stosunkowo ciepłej pogody i dużej wilgotności (szczególnie w rejonach, gdzie ostatnio spadły intensywne deszcze) choroba będzie się szybko rozwijać i tym samym szybko przekroczy próg szkodliwości.

Poniżej tabela z przykładowymi fungicydami zarejestrowanymi do zwalczania plamistości siatkowej:

jd

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 20:44