Chociaż do żniw pozostało jeszcze trochę czasu, decyzja o wyborze odmiany do siewu w konkretnym rejonie kraju powinna być podjęta jak najszybciej, by móc skorzystać z jak najszerszej oferty. Dotyczy to m.in. jęczmienia ozimego, który wśród zbóż ozimych siany jest w pierwszej kolejności. Poza informacjami zawartymi w tzw. LOZ (wojewódzkich listach odmian zalecanych do uprawy), bardzo przydatne okażą się także wyniki plonowania odmian w rejonach, zwykle różniące się istotnie od średnich krajowych.
Plony jęczmienia ozimego w 2021 r. były wysokie. Średni plon ziarna odmian wzorcowych (Jakubus, KWS Morris i Mirabelle) na przeciętnym poziomie agrotechniki przekroczył 89 dt/ha i był zaledwie o 1 dt niższy niż przed rokiem. Na wysokim poziomie agrotechniki plon wyniósł 102 dt/ha, o przeszło 3 dt/ha mniejszy niż w roku 2020. A jak to wyglądało w rejonach?
Plony w rejonach
W roku 2021 na poziomie a1 plony odmian wzorcowych jęczmienia ozimego w poszczególnych rejonach kraju wyniosły od 83,1 dt/ha w rejonie IV (województwa mazowieckie, łódzkie i lubelskie) do 97,4 dt/ha w rejonie II (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie). Na poziomie a2 najwyższe pl...