StoryEditor

Pogotowie polowe: co ma wspólnego mgła z odchwaszczaniem zbóż?

Ostatni dzwonek na odchwaszczanie zbóż. Przy tym zmienna pogoda, przede wszystkim ryzyko przymrozków, powoduje, że znalezienie okna pogodowego jest coraz trudniejsze. A jaki wpływ na zabiegi herbicydowe ma mgła? Jak dobrze dobrać substancje i trafić z zabiegiem w pogodę? Czy obawiać się przymrozków?

08.11.2024., 19:35h

Mimo że ostatnio nie padało, to sytuację z substancjami działającymi doglebowo w herbicydach zbożowych uratowała… mgła. Silne zamglenia panujące przez ostatnie kilka dni spowodowały, że w miernikach opadów zbierała się woda. W Wielkopolsce to nawet 2,5 mm. Wilgoć tę widać na polach. Jeszcze niespełna 2 tygodnie temu powierzchnia gleby była całkowicie sucha. A teraz jest wilgotna. Taka ilość wystarczy, by aktywować substancje doglebowe, które będą skutecznie ograniczać chwasty, pod warunkiem oczywiście temperatur powietrza na poziomie przynajmniej kilku stopni Celsjusza.

Jesienne odchwaszczanie, a temperatura

Nikt nie zaprzeczy, że najważniejszą kwestią podczas odchwaszczania jesiennego jest temperatura powietrza. Jeśli planujemy zabieg w późno sianej pszenicy, to przede wszystkim ten czynnik należy wziąć pod uwagę. W drugiej kolejności ważna będzie faza rozwojowa zboża, ale mamy tu duże możliwości, jeśli chodzi o dobór herbicydu. Substancje herbicydów są dość elastyczne, jeśli chodzi o temperaturę działania, ale nawet najlepsza formulacja środka nie pomoże, jeśli temperatura oscyluje na poziomie zaledwie paru stopni na plusie.

Jak podchodzić do odchwaszczania, jeśli temperatura zaczyna spadać? Warto dokładnie śledzić prognozy pogody i mimo wszystko sprawdzić, jaki minimalny próg temperatury mają substancje z kupionych już przez nas herbicydów lub te, do których mamy dostęp. Dowiesz się o tym z tego docinka Pogotowia polowego.

Jak zwalczać życicę i stokłosy?

Coraz większym problemem stają się chwasty 1-liścienne w zbożach, i nie mówimy tu już tylko o miotle, perzu czy wyczyńcu, ale szczególnie w systemach uprawy bezorkowej, problemem staje się życica czy stokłosy. Jak sobie z nimi radzić?

Zalecania znajdziecie także w artykule: Życica i stokłosy coraz większym problemem - jakie herbicydy wybrać?

W ostatnich dniach rozpętała się burza, że szybciej niż planowano zniknie jedna z ważniejszych substancji herbicydowych do odchwaszczania zbóż jesienią zwalczających głównie chwasty 1-liścienne, tzn. flufenacet. Oznaczałoby to, że z naszego rejestru zniknie ok. 80 herbicydów! Jakie są fakty? Jakie losy czekają tę substancję czynną?

O tym, a także, o tym jak podejść do późnych zabiegów herbicydowych w zbożach porozmawiam z gościem specjalnym. Zapraszam serdecznie!

 

Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskaredaktor naczelna top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 01:55