
Pierwsze kolanko – jak dobrze rozpoznać?
Teoria jest niby oczywista, a mianowicie faza pierwszego kolanka ma miejsce wtedy, gdy pierwsze kolanko znajduje się ok. 1 cm nad węzłem krzewienia. No i elegancko, ale co jeśli zboże zasialiśmy głębiej i np. węzeł krzewienia jest wyniesiony? Na którym pędzie rośliny oznaczać tę fazę dla całego łanu? Jak rozpoznać dobrze poszczególne kolanka?
Oczywiście niezbędne są skrupulatne oględziny roślin na polu, i to nie kilku, ale kilkunastu. Często wstępnie fazę pierwszego kolanka określamy po tym, że pierwsze kolanko wyczuwalne jest jako delikatne zgrubienie na pędzie głównym, a cała roślina (w tym także pędy boczne) ma bardziej wzniesiony pokrój. Jednak to za mało.
Zobacz także: Kalkulator jak oszacować ryzyko wylegania zbóż?
Aby nie przegapić tej fazy na polu po pierwsze trzeba często na nim być i mieć pod ręką np. nóż, aby rozkroić rośliny wzdłuż źdźbła. Tylko w taki sposób będziemy mieli 100-proc. pewność, że rośliny uzyskały tę fazę. Po przekrojeniu źdźbła widoczne będą zielone pierścienie – i to są właśnie kolanka. Jeśli pierwsze kolanko będzie oddalone o ok. 1 cm od węzła krzewienia, oznacza to wówczas, że rozpoczęła się faza BBCH 31 (tzw. pierwsze kolanko).
Jak to zrobić praktycznie i na co zwrócić uwagę podpowiadam w tym odcinku Pogotowia polowego razem z Leszkiem Dryjańskim z N.U. Agrar. Rozetniemy dla Was wiele roślin i pokażemy na co zwracać uwagę na polu. Zapraszam serdecznie!