
Dobry czas na T1?
Zboża z wczesnych siewów, szczególnie pszenica i jęczmień ozimy, w wielu regionach kraju są już w fazie BBCH 29/30-31, co oznacza, że jest to dobry moment na wykonanie zabiegu T1, a niebawem także przyjdzie pora na regulację łanu. Tej wiosny presja chorób z jesieni dotyczy przede wszystkim mączniaka, rdzy brunatnej czy rdzy jęczmienia, ale także widoczne są objawy septoriozy liści pszenicy.
Pytanie zasadnicze dotyczy zdrowotności podstawy źdźbła. Jeszcze na początku wegetacji nie było widocznych ich w dużym nasileniu, jednak wraz z jej przyspieszeniem, pojawia się coraz więcej przebarwień na podstawie źdźbła, szczególnie na stanowiskach z dużym udziałem zbóż w płodozmianie (powyżej 60%).
Zobacz także: Druga i trzecia dawka azotu w zbożach – kiedy podać azot, który zdecyduje o plonie?
Zabieg T1 jest fundamentem dla całej rośliny na przyszłość.
- Jakie substancje wybrać?
- Na ile dni przed, lub ewentualnie po przymrozkach można go wykonać, aby był jak najbezpieczniejszy dla roślin?
- A co jeśli chcemy połączyć T1 z regulacją łanu - jakie regulatory wybrać, aby jak najdłużej działały?
- Jak długo działają poszczególne regulatory wzrostu z grupy inhibitorów wzrostu, tj. CCC, trineksapak etylu, proheksadion wapnia czy chlorek mepikwatu. Jak dopasować ich dawki oraz fungicydów?
Na te wszystkie pytanie odpowiemy w tym odcinku Pogotowia polowego wraz z moim gościem – Leszkiem Dryjańskim z N.U.Agrar. Rozwiejemy także fakty i mity na temat CCC???? Zapraszam serdecznie!