Kukurydza i buraki jeszcze w wielu rejonach na pniu, a dodatkowo oziminy nie prezentują idealnej kondycji. Rzepaki mają wykształciły 6–10 liści, a zboża ozime są różnie rozwinięte – począwszy przez dobrze rozkrzewione jęczmienie po pszenice w fazie 2–3 liści. Niestety, zboża ozime zrobiły się w wielu rejonach żółte. W tym odcinku Pogotowia polowego TAP zastanowimy się co jest tego przyczyną.
Żółknące zboża ozime to, niestety, widok dość powszedni w tym sezonie. W głównej mierze dotyczy to rejonów o bardzo wysokich opadach – począwszy od żniw, przez jesień. Tam z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że żółknięcie roślin jest efektem nadmiaru wody, zbytniego zagęszczenia gleby i braku tlenu w glebie. Z dużym prawdopodobieństwem nałożyć się mógł na to niedobór makroskładników (np. azotu, magnezu) lub mikroskładników (np. manganu). Ale przyczyn może być więcej.
Zobacz film!
StoryEditor
Pogotowie polowe TAP: Zboża i rzepaki zahartowane?
Wprawdzie zima coraz częściej daje znać o sobie i sprzyja hartowaniu ozimin, jednak czy na pewno zboża i rzepaki już się zahartowały? Pojechałam dziś w teren aby sprawdzić jak wygląda sytuacja na polach.