StoryEditor

Pomyśl o odchwaszczaniu zbóż

Brak ochrony jesiennej przed chwastami wymusza zabieg wiosenny. Kiedy go wykonać?
08.02.2017., 12:02h

Kwestia ta dotyczy szczególnie późno sianego pszenżyta i pszenicy, które w wielu przypadkach mają dzisiaj po 2–3 liście. Po ruszeniu wegetacji z takimi roślinami silnie będą konkurować chwasty. Sytuacją obecnie korzystną, jeśli chodzi o zachwaszczenie są warunki pogodowe i panujące niskie temperatury. Uniemożliwiają one wzrost i rozwój chwastów i nie dają im przewagi nad zbożami. W latach poprzednich mieliśmy już sytuacje, że łagodne zimy nie przerywały wegetacji chwastów zimujących, np. miotły zbożowej, chabra, fiołka, maruny czy przytuli. Nie należy ich jednak lekceważyć i na przedwiośniu koniecznie sprawdzić stan zachwaszczenia plantacji. Od tego jakie i ile chwastów zimujących jest na polu zależy już nie czy wykonać zabieg, ale kiedy. Generalnie jeśli nie wykonało się zabiegu jesiennego to wiosenny należy wykonać jak najwcześniej czyli zaraz po ruszeniu wegetacji roślin, jeśli tylko warunki na to pozwolą (wilgotność gleby, temperatura powietrza, która nie powinna być niższa niż 5oC). Preparat powinien być dobrany pod gatunki chwastów i zastosowany w maksymalnej zalecanej dawce.

Ruszenie wegetacji w przypadku herbic...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 05:21