StoryEditor

Postaw na sprawdzone odmiany pszenżyta jarego

Chociaż pszenżyto jare ma najmniejszy udział w krajowej strukturze zasiewów zbóż, cały czas trwają tu prace hodowlane, a Krajowy rejestr wzbogaca się o kolejne nowe, wartościowe odmiany.
22.02.2021., 13:02h
Nowe odmiany pszenżyta jarego wnoszą postęp hodowlany w zakresie plonowania, odporności na wyleganie (najwyższe zboże jare) i niektóre patogeny. Uwzględniając te czynniki, w gatunku tym także prowadzona jest coroczna rekomendacja. Podobnie jak w owsie, listy odmian zalecanych (LOZ) nie obejmują wszystkich województw, a odmianami rekomendowanym do uprawy w największej ich liczbie są: Hugo i Mamut (po 9; patrz mapa).

Regionalne różnice w plonach
Tak jak w pozostałych gatunkach, także w pszenżycie jarym wyniki plonowania odmian w poszczególnych rejonach uprawy są inne, niż średnia dla kraju. Nie są jednak aż tak bardzo zróżnicowane, jaki w innych zbożach jarych. Najwyższe różnice między odmianami na poziomie a1 i a2 wynoszą ok. 8,5 dt/ha (tab.4.). W latach 2018–2020 niskie plony odmian pszenżyta jarego uzyskano w rejonach VI, III oraz I, a najwyższe w II (tabela).

Pełny tekst, tabelę z plonami w rejonach oraz mapę z „Listą odmian zalecanych dla województw” dla pszenżyta jarego publikujemy w nowym wydaniu 3/2021 „top agrar Polska”, na str. 101 i 104.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:02