Jednak eksperci BGŻ SA szacują, że w lipcu i sierpniu br. zebrane zostanie na półkuli północnej ok. 40-50% światowej produkcji pszenicy. Ich zdaniem także przebieg pogody może mieć jeszcze spory wpływ na ostateczne plony i będzie miał decydujące znaczenie dla ich jakości.
Tymczasem Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował czerwcowy raport, w którym zawarł najnowszą prognozę zbiorów pszenicy na świecie w nadchodzącym sezonie 2015/2016. Według USDA na świecie zostanie zabranych 721,6 mln ton, czyli zaledwie o 0,7% mniej niż w trwającym jeszcze sezonie 2014/2015. Dodatkowo amerykańscy analitycy spodziewają wzrostu zużycia ziarna, który ma wynieść 719,6 mln ton. To oznacza, że zgodnie z tą prognozą zbiory pszenicy przewyższą jej zużycie o 2 mln ton.
Nie ma jeszcze czerwcowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), ale ostatnia prognoza z 28 maja br. mówiła o światowych zbiorach pszenicy na świecie na poziomie 715,1 mln ton i zrównaniu poziomu zbiorów i zużycia tego ziarna.
Jak twierdzą analitycy BGŻ, w związku z tymi prognozami należy spodziewać się, że w pierwszej połowie sezonu 2015/2016 ceny pszenicy będą podobne lub nieco niższe do tych, które odnotowano w analogicznym okresie sezonu 2014/2015. Ważne będą dla transakcji międzynarodowych także kursy walut, bowiem obecnie obserwujemy umocnienie się dolara amerykańskiego wobec innych walut, w tym również euro.
oprac. bcz na podstawie BGŻ
StoryEditor
Prognozy dla pszenicy na nowy sezon
W Polsce w wielu regionach kondycja zbóż z uwagi na długotrwały brak opadów jest słaba, co oznacza niższe zbiory. Ale w globalnym ujęciu prognozy ekspertów nie potwierdzają obaw o stan upraw w ważnych dla świata rejonach produkcji zbóż, a zwłaszcza pszenicy.