StoryEditor

Przyczyny wylegania zbóż, z którymi walczyć będziemy już za chwilę

Obraz wylęgniętego zboża nikogo nie cieszy. Zjawisko to utrudnia zbiór, pogarsza jakość ziarna, sprzyja rozwojowi chorób oraz zwiększa osypywanie ziaren i zagrożenie samosiewami w kolejnej uprawie, co generuje dodatkowe koszty. Ponadto nie każdy pamięta, że wylęgnięte i nieodkoszone źdźbła wolniej mineralizują się w glebie i tworzą po przyoraniu materac, którego korzenie roślin następczych nie są w stanie przebić. Wyleganie ma jedno ze swoich źródeł już teraz i to za chwilę trzeba z nim walczyć.

02.04.2025., 08:00h

Francuscy agronomowie z Instytutu Arvalis pochylili się nad faktami i mitami o przyczynach wylegania. Co ciekawe, takie poglądy, często błędne funkcjonują także u nas. Warto się z nimi zapoznać, aby jeszcze lepiej podejść do kwestii zapobiegania wyleganiu.

Wyleganie spowodowane jest tylko przez choroby podsuszkowe.

To mit wyleganie ma dwa źródła: biotyczne, czyli ww. choroby podsuszkowe, ale także szkodniki oraz fizjologiczne.

Najważniejsze pasożyty to w naszych warunkach sprawcy łamliwości źdźbła oraz fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni. Zwalcza się je w zabiegu T1 zwykle w fazie BBCH 31 (jeśli jest duże ryzyko to nawet w fazie BBCH 29/30). Rzadziej, ale w wilgotnych warunkach gleby, szczególnie na stanowiskach o ciężkich glebach, występować może zgorzel podstawy źdźbła. Tej choroby teraz nie zwalczymy – na nią są tylko zaprawy nasienne. Jest jeszcze jedna choroba na podstawie źdźbła, czyli ostra plamistość oczkowa, zwana inaczej rizoktoniozą podstawy źdźbła. Ta jednak nie powoduje wylegania. W końcu czasem do wylegania może przyczynić się szkodnik – źdźieblarz pszeniczny.

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. kwiecień 2025 13:43