StoryEditor

Pszenica droższa, kukurydza tańsza

Wysoka podaż kukurydzy spowodowała nieznaczny spadek cen skupu. Ceny pszenicy natomiast wzrosły w stosunku do poprzedniego tygodnia.
04.11.2014., 13:11h

Pszenica tradycyjnie już najdroższa jest na północy kraju. W woj. zachodniopomorskim za najlepszą jakościowo pszenicę konsumpcyjną można otrzymać nawet 740 zł/t netto. W tym regionie ceny wzrosły w stosunku do poprzedniego tygodnia o nawet 40zł/t. W woj. pomorskim najwyższa cena za pszenicę o wysokich parametrach to 710 zł/t netto, a w warmińsko-mazurskim 685 zł/t netto. W pozostałej części kraju ceny kształtują się na poziomie 540–620 zł/t netto. Wzrost cen widać także w przypadku pszenicy paszowej – średnio jest to 10-20 zł/t.
W niektórych punktach skupu ceny nie zmieniły się, zarówno na zboża konsumpcyjne, jak i paszowe (woj. łódzkie, małopolskie, mazowieckie).

Kukurydza, odwrotnie niż pszenica, zanotowała spadek cen skupu. Jak informują podmioty skupujące związane to jest ze zwiększoną podażą tego zboża na naszym rynku. Średnie spadki wahają się w granicach 10-20 zł/t mokrej kukurydzy. Najmniej za jej ziarno otrzymają rolnicy w woj. podkarpackim – zaledwie 290 zł/t netto, najwięcej natomiast w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim (350 zł/t netto) i wielkopolskim (370 zł/t netto.).
Z relacji punktów skupu wynika, że rolnicy dostarczają ziarno mokre o wilgotności 28–31%, natomiast sami rolnicy podają, że wilgotność zbieranej kukurydzy wynosi 32–35%. Plony natomiast w zależności od regionu sięgają 13–14 t/ha mokrego ziarna (woj. wielkopolskie, opolskie, dolnośląskie).

Rolnicy, którzy mają jeszcze w magazynach rzepak mogą go sprzedać w cenie od 1280 zł/t netto (woj. wielkopolskie) do 1380 zł/t netto (woj. lubuskie).

Aktualne ceny skupu znajdziesz TUTAJ.


jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 20:46