Zapotrzebowanie na dobre jakościowo ziarno konsumpcyjne pszenicy jest dość duże. Punkty skupu chcą zachęcić rolników do sprzedaży takiego właśnie ziarna, które zmagazynowane czeka na wyższą cenę. W związku z tym wzrosły ceny przede wszystkim ziarna o największej zawartości białka (powyżej 13%) i glutenu – od 20 do 40 zł/t. Średnia cena tego ziarna wynosi około 620–650 zł/t netto. Najwięcej mogą uzyskać rolnicy na północy kraju – nawet 760 zł/t netto (woj. zachodniopomorskie) oraz w woj. mazowieckim – 750 zł/t netto za wysokiej jakości ziarno. Jeszcze do poprzedniego tygodnia w tym rejonie kraju cena pszenicy konsumpcyjnej nie przekraczała 700 zł/t netto. Wczoraj za takie ziarno w porcie w Szczecinie płacono do 790 zł/t netto.
Pszenica paszowa bez zmian. Powyżej 600 zł/t netto można otrzymać tylko na północy kraju.
Pszenżyto paszowe w niektórych punktach kraju jest w tym tygodniu droższe o 10–20 zł/t, np./ w woj. wielkopolskim, warmińsko-mazurskim czy zachodniopomorskim.
Ceny kukurydzy nie uległy zmianom. Niektóre punkty skupu kończą już skup mokrego ziarna i wstrzymują chwilowo skup suchego ze względu na zapełnione magazyny.
Rzepak jest najdroższy w woj. zachodniopomorskim – 1380 zł/t netto, na pozostałym obszarze kraju jego cena wynosi 1310–1340 zł/t netto.
Aktualne notowania dostępne TUTAJ.
jd